Artykuł sponsorowany

Czym jest i co zawiera projekt zagospodarowania działki?

Czym jest i co zawiera projekt zagospodarowania działki?

Projekt zagospodarowania terenu  jest bardzo ważna część projektu budowlanego, który może zaważyć na uzyskaniu pozwolenia na budowę. Dlatego też musi on być przygotowany w sposób niezwykle staranny i to przez uprawnioną do tego osobę. Sprawdź, czym jest projekt zagospodarowania działki i co powinien w sobie zawierać!

Projekt zagospodarowania działki co to jest?

Projekt zagospodarowania działki –  lub inaczej –  projekt zagospodarowania terenu to nic innego jak dokument, który obok projektu właściwego jest częścią projektu budowlanego, niezbędnego do uzyskania stosownego pozwolenia na realizację inwestycji i rozpoczęcia prac na budowie. Musi zostać wykonany na mapie geodezyjnej, która zostanie podpisana przez geodetę posiadającego uprawnienia do wydawania takich dokumentów. Skala mapy to najczęściej 1:500 lub 1:1000. Projekt musi  być wykonany do każdego rodzaju budynku, zabudowy czy innych obiektów budowlanych. Projekt działki również powinna przygotować osoba mająca do tego uprawnienia. Nie musi to być autor projektu budowlanego – można to zlecić innemu architektowi. Taka osoba musi też być członkiem izby samorządu zawodowego (na przykład regionalnej – właściwej ze względu na miejsce zamieszkania projektanta – izby architektów lub inżynierów budownictwa). Zaświadczenie o wpisie na listę członków izby musi być ważne na dzień sporządzenia projektu.

Proces występowania o pozwolenie na budowę 

Pamiętajmy, że podczas tworzenia projektu zagospodarowania działki istotne jest zgłoszenie się do Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Tam należy zasygnalizować wszelkie zmiany nanoszone na mapę geodezyjną (jeżeli będą) – mowa tu nie o samym budynku, lecz o uzbrojeniach i przyłączach zewnętrznych. Wniosek o pozwolenie na budowę (wraz z projektem budowlanym i projektem zagospodarowania terenu) składamy w starostwie powiatowym lub urzędzie wojewódzkim. Projekt zagospodarowania terenu nie jest jednak potrzebny w przypadku przebudowy budynku lub przy budowie, przy której nie jest konieczne ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. 

Elementy projektu zagospodarowania działki 

Zgodnie z polskim ustawodawstwem reguły zawartości projektu określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1935). Firma specjalizująca się w takich działaniach, taka jak Prozap Grupa Puławy tworzy plan właśnie w oparciu o te przepisy, a plan ten zawiera:

  • granice działki budowlanej lub terenu, usytuowanie, obrys i układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych z oznaczeniem wejść i wjazdów oraz liczby kondygnacji, charakterystycznych rzędnych (poziomów), wymiarów i wzajemnych odległości obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz ich przeznaczenia, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy terenów sąsiednich;
  • zaznaczenie sieci uzbrojenia terenu. Dotyczy to instalacji wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych elektrycznych, a także instalacji odprowadzających wody deszczową;
  • sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków – szambo, kanalizacja lub przydomowa oczyszczalnia ścieków;
  • drogi wewnętrzne, podjazdy, chodniki i miejsca postojowe;
  • układ zieleni – zarówno istniejącego już na terenie zadrzewienia, jak i planowanej zieleni wysokiej i niskiej;
  • ukształtowanie terenu;
  • układ linii lub przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych oraz związanych z nim urządzeń technicznych;
  • miejsce składowania odpadów;
  • ogrodzenie wraz z oznaczeniami furtki i bram wjazdowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz