Materiał Partnera

Czym jest HDS?

Czym jest HDS?

HDS to nic innego, jak hydrauliczny dźwig samochodowy. Charakteryzują się one wysoką funkcjonalnością i szerokim zastosowaniem. Są powszechnie wykorzystywane na placach budowy i cieszą się dużym uznaniem w branży budowlanej.

Hydrauliczny dźwig samochodowy

Hydrauliczny dźwig samochodowy (HDS) to bardzo popularne urządzenie, które jest często wybierane przez budowlańców. Jego główną zaletą jest bardzo duży udźwig. Dzięki temu, że HDS bez problemu można zainstalować na samochodzie ciężarowym, poruszanie się z nim po drogach staje się niezwykle proste. Ciężarówki z zainstalowanymi HDS, mimo tego że należą do transportu ciężkiego, są wszechstronnie wykorzystywane.

Rodzaje dźwigów HDS

Na rynku istnieje wiele rodzajów HDS i są one zróżnicowane pod kątem przeznaczenia, dzieli się je ze względu na rodzaj podwozia, udźwig, zasięg czy zainstalowany osprzęt. Najpopularniejsze są HDS do użytku ogólnego. Ich wysięgnik pracuje poziomo lub pionowo, a sam dźwig montuje się na podwoziu pojazdu ciężarowego. Dość powszechne są także dźwigi do wycinki leśnej, gdzie zamiast haków zamontowane są specjalne chwytaki, służące do przenoszenia drewna. Uznaniem cieszą się też dźwigi montowane bezpośrednio za siedzeniem kierowcy. Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystuje się w firmach transportowych.

Użytkowanie HDS

HDS na pojazdach ciężarowych nie są montowane na stałe, dzięki czemu można je dowolnie przemieszczać z jednego samochodu na drugi. Jest to jedna z głównych zalet tego typu rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby sprzęt używany do pracy zawsze był bezpieczny. Bezpieczeństwo zapewni nam przestrzeganie podstawowych zasad użytkowania pojazdów HDS. Pojazdy ciężarowe, na których montowane są HDS, muszą posiadać odpowiednie systemy zabezpieczeń i być w pełni sprawne.

Podczas montowania HDS na pojeździe, powinien on stać na stabilnym podłożu, co umożliwi bezpieczne przeprowadzenie prac. Pojazd z HDS musi być umiejscowiony w bezpiecznej odległości od linii wysokiego napięcia, a podczas pracy mieć włączone światła ostrzegawcze. W czasie wykonywania działań z wykorzystaniem HDS, hamulec ręczny w pojeździe musi być zaciągnięty, a pod kołami trzeba podłożyć klinypowiedział Adam Konowrocki, właściciel firmy świadczącej usługi dźwigowe. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz