Artykuł sponsorowany

Czym jest grawerowanie szkła?

Czym jest grawerowanie szkła?

Grawerowanie szkła to popularny sposób na nadanie lustru, kuflowi lub szklance niepowtarzalnego wyglądu. Chociaż technika ta jest szeroko stosowana, a zamówienie wyjątkowego naczynia może być dokonane nawet przez Internet, niewielu z nas zagłębia się w jej tajniki. Grawerowanie szkła ma z klasycznym grawerowaniem niewiele wspólnego.

Na czym polega grawerowanie szkła laserem?

Szkło, przynajmniej w swej czystej postaci, w ogóle nie oddziałuje z promieniem lasera CO2. Przenika on przez jego powierzchnię bez żadnych widocznych efektów. Tafla idealnego szkła nie nadaje się zatem do grawerowania. Na szczęście wyroby szklane lekko zanieczyszczają się podczas produkcji. Drobinki powietrza, pary wodnej i pyłki zamykają się w tafli szkła i są niewidoczne dla ludzkiego oka. Trafiający na nie promień lasera powoduje ich rozgrzanie się oraz nagłe zwiększenie objętości. Drobinki niejako „rozpychają się” wewnątrz struktury szkła, powodując mikropęknięcia na jego powierzchni. To właśnie one odpowiedzialne są za charakterystyczną jasną i chropowatą powierzchnię wygrawerowanego wzoru. Ze względu na to, że jest ona nierówna, niemożliwe jest uzyskanie idealnie gładkiego, pełnego drobnych detali rysunku. Dlatego przy doborze wzoru do grawerowania trzeba zadbać o to, by nie był on bardzo szczegółowy. Na szczęście te małe ograniczenia nie powodują dobrze widocznych wad. Widać je dopiero przy naprawdę dużym powiększeniu. Trzeba mieć tylko na uwadze fakt, że nie każdy wzór da się wygrawerować na szkle.

Sposoby grawerowania szkła

Szkło można grawerować laserem na dwa ogólne sposoby:

  • Na sucho – stosując laser bezpośrednio na szkle, bez jego zwilżania. Ten sposób grawerowania jest szybki i łatwy, ale należy zwrócić uwagę na oczyszczanie grawerowanej powierzchni z proszku składającego się z odpryśniętych fragmentów szkła. W przypadku grawerowania na sucho pozwalamy, by samo się ochłodziło. Typ ten zwiększa ryzyko „przegrawerowania”, czyli zmniejszenia odporności szkła do tego stopnia, że pęknie. Czasem efekt ten występuje po kilku godzinach od grawerowania.
  • Na mokro – zwilżając lekko powierzchnię szkła np. za pomocą mokrego papieru. Grawerowanie na mokro jest wolniejsze od grawerowania na sucho, ale daje znacznie lepsze efekty. Jego prędkość jest ograniczona ze względu na konieczność ciągłego zwilżania szkła. Woda sprawia, że grawer szybko się ochładza. Dzięki niskiej temperaturze powstaje mniej odprysków i sam wzór wygląda o wiele lepiej.

Czasem po pierwszym grawerowaniu konieczne jest powtórne zastosowanie lasera w celu pogłębienia efektu. Jeśli za drugim razem grawer nie będzie czytelny, nie warto próbować po raz trzeci. Może to niebezpiecznie osłabić szkło. Jedną z firm oferujących grawerowanie szkła oraz inne zabiegi związane z jego obróbką jest Centrum Obróbki Szkła z Bochni. W przemyśle szklarskim działa od 1985 roku i zajmuje się również m.in. tworzeniem szklanych oraz przeszklonych mebli.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz