Artykuł sponsorowany

Czym jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Czym jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Prace budowlane ściśle powiązane są z usługami geodezyjnymi. Na różnych etapach budowy plac budowy musi odwiedzić pracownik firmy geodezyjnej, aby dokonać m.in. pomiarów. Jedną z usług oferowanych przez geodetów jest inwentaryzacja powykonawcza. Czynności z nią związane wykonuje się po zakończeniu stawiania obiektów budowlanych. Na czym one polegają i jakie są rodzaje pomiarów wykonywanych w ramach geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?

Kiedy i po co przeprowadza się geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza wykonywana jest tuż po zakończeniu prac budowlanych dotyczących stawiania konkretnego obiektu. Jej celem jest zebranie informacji na temat przestrzennego rozmieszczenia usytuowania obiektów i wszelkich innych elementów wchodzących w skład zagospodarowania działki. Tymi mogą być np. parkingi, czy wjazdy. Wszelkie dane zbierane podczas inwentaryzacji powykonawczej są aktualne. Firmy geodezyjne świadczące tego typu usługi zajmują się także inwentaryzacją obiektów liniowych (np. przyłącza wodociągowe, gazowe, kanalizacyjne czy elektroenergetyczne). W ten sposób sprawdza się, czy zostały one stworzone zgodnie z przebiegiem uzgodnionym przed ich budową.

Z informacji przekazanych przez specjalistę z firmy Bp Geodezja usługi geodezyjne z Bielska-Białej w województwie śląskim, geodeta przeprowadzający pomiar inwentaryzacyjny, zajmuje się również sporządzeniem dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Wykonuje się ją w oparciu o zebrane informacje. Taka dokumentacja powinna zawierać wszelkie dane umożliwiające wniesienie nowo wybudowanych obiektów na mapę zasadniczą. Poza tym zebrane dane muszą pozwolić na dokonanie aktualizacji bazy systemu informacyjnego o terenie i budowlach.

Jakie są rodzaje powykonawczych pomiarów geodezyjnych?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obejmuje dwa podstawowe rodzaje pomiarów. Pierwszy z nich to pomiar bieżący, a drugi to pomiar końcowy. Bieżący pomiar powykonawczy związany jest z obiektami, które podczas budowy muszą być zasypane albo ukryte. Określa się je jako budynki zanikające. Do nich zaliczamy m.in. wodociągi, sieci gazowe, kanalizacyjne oraz elektroenergetyczne. Zanim jednak zostaną one ukryte, wcześniej geodeta musi je zainwentaryzować, czyli przeprowadzić na nich pomiary geodezyjne, które następnie zostaną naniesione na mapę zasadniczą. Dzięki temu unikniemy problemów np. w trakcie ich uszkodzenia lub przebudowy.

Natomiast końcowy pomiar powykonawczy dotyczy nowych obiektów budowlanych. Usługi te obejmują także pionowe ukształtowanie powierzchni terenu i wykonuje się po skończeniu prac budowlanych. Geodeta zajmujący się pracami inwentaryzacyjnymi po zakończeniu prac w terenie wykonuje szkic sytuacyjny i mapę. Tam też umieszczona zostaje informacja na temat zgodności albo niezgodności zainwentaryzowanego budynku z projektem. Po przeprowadzeniu tych czynności należy dokonać wpisu do dziennika budowy.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Łagodna 24 lok. 68
tel. 510 431 018
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz