Artykuł sponsorowany

Czym jest fumigacja i kiedy jest stosowana?

Czym jest fumigacja i kiedy jest stosowana?

Usługi DDD, które dotyczą deratyzacji, dezynsekcji oraz dezynfekcji, a także dezodoryzacji, często świadczone są również w ramach fumigacji. Proces ten znany jest jako metoda zwalczania szkodników przy użyciu gazu. Fumigacja szczególnie potrzebna jest zaś firmom przemysłu spożywczego oraz rolnikom. Mogą ją zatem przeprowadzać tylko firmy, które posiadają stosowane certyfikaty zgodne z normami HACCP, GHP i GMP.

Na czym polega fumigacja?

Fumigacja przede wszystkim opiera się o stosowanie specjalnie przygotowanych związków chemicznych zwanych fumigantami. Kiedyś stosowano głównie bromek metylu. Obecnie ze względu na proekologiczność i brak szkodliwości dla człowieka wykorzystuje się fosforowodór oraz parę wodną i specjalne mieszanki dymowe. Cały proces polega zaś na rozpylaniu gazu specjalnym agregatem po wcześniejszym przygotowaniu danej przestrzeni. Musi ona być uszczelniona specjalnymi foliami, matami lub też piankami. Specjalista usług DDD musi zaś wykonywać fumigację w odpowiedniej odzieży ochronnej. Po całym procesie wyznaczany jest również czas, w którym zakazywane jest wchodzenie do fumigowanej przestrzeni bez środków ochrony indywidualnej.

Fumigacja wymaga zatem stworzenia projektu usługi, a także końcowego raportu. Ważna jest wizja lokalna, dobór środka oraz wyznaczenie czasu gazowania. Tym zajmują się certyfikowane firmy takie jak ANTIPEST – pracownia, która posiada zezwolenia na dezynfekcję pomieszczeń w ramach walki z epidemią COVID-19.

Zastosowanie metody fumigacji

Fumigacja ma dzisiaj zastosowanie przede wszystkim w dwóch branżach. Pierwszą z nich jest przemysłów spożywczy oraz rolnictwo. Fumigowane są młyny, silosy, a także składy zboża. Gazowanie jest również ważne do dezynfekcji i dezynsekcji, a także deratyzacji pomieszczeń pustych oraz magazynów, w których przechowywana ma być żywność.

Drugą branżą, w której fumigacja ma szczególne zastosowanie, jest budownictwo, stolarstwo, sztuki remontowe i konserwacyjne, a także przetwórstwo drewna. Gazowanie przy pomocy fosforowodoru jest skuteczne przy zabezpieczaniu surowca drzewnego przed szkodnikami i wszystkimi jego formami przetrwalnikowymi. Proces fumigacji potrzebny jest przy usuwaniu szkodników z drewnianych belek stropowych, przy zwalczaniu korników w kościołach – np. niszczących zabytkowe organy – a także przy obróbce europalet. Bez fumigacji nie mogą one uzyskać ważnego certyfikatu IPPC, uprawniającego do obrotu opakowań drewnianych na rynkach międzynarodowych.

Czy fumigacja zaś sprawdza się przy zleceniach klientów indywidualnych? Odpowiedź brzmi tak. Gazowane mogą być garaże, altanki, składziki budowane z drewna, a także nory kretów. Wtedy jednak wykorzystuje się takie stężenia gazów, aby nie zabijać chronionych zwierząt, ale przepędzać je skutecznie z ogródka. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz