Artykuł sponsorowany

Czym jest ekspertyza sądowa i w jakich przypadkach jest stosowana?

Czym jest ekspertyza sądowa i w jakich przypadkach jest stosowana?

Sprawy karne toczą się swoim rytmem. Zdarzają się przełomy i momenty zwrotne, które mogą przechylić szalę na korzyść lub niekorzyść oskarżonego. Odpowiednio opracowana i przygotowana ekspertyza sądowa (różne typy) może się okazać przydatna w rozwiązaniu problemów. Kiedy warto zdecydować się na nią?

Co to jest ekspertyza sądowa?

Ekspertyza sądowa to specjalistyczny zespół czynności o charakterze badawczym. Wykonuje je biegły na zlecenie organu procesowego. Każda ekspertyza musi zostać zakończona specjalistyczną opinią – ewentualnie dowodem w postępowaniu procesowym. Zdarza się, że decyduje ona o wyniku sprawy sądowej (na korzyść lub niekorzyść oskarżonego).

Biuro Ekspertyzy Sądowe Jakub Duszczyk oferuje wiele profesjonalnych ekspertyz sądowych, m.in. w zakresie chemii, toksykologii i biologii sądowej, toksykologii przemysłowej i środowiskowej, skażeń środowiska.

Rodzaje ekspertyz sądowych

Istnieje kilkanaście typów ekspertyz sądowych – daktyloskopijna, antropologiczna, toksykologiczna, alkohologiczna, genetyczna, entomologiczna, fizykochemiczna, śladów krwawych, mechanoskopijna, balistyczna, pisma i dokumentów, informatyczna, fonoskopijna, wariograficzna, osmologiczna, traseologiczna, psychologiczna i psychiatryczna. Jednym z najnowszych rodzajów jest ekspertyza sceniczna. Jeśli chcemy się zastanowić, w jakich przypadkach stosuje się ekspertyzę, musimy omówić przynajmniej kilka z wymienionych typów.

Ekspertyza daktyloskopijna ma za cel porównanie śladów linii papilarnych wraz ze śladami dłoni i palców oskarżonego o przestępstwo. To bardzo ważny typ ekspertyzy, ponieważ jego wynik jest niepodważalny. Prokuratorzy często wymieniają go w akcie oskarżenia jako dowód potwierdzający winę.

Ekspertyza psychologiczna polega na opiniowaniu psychologicznym dla celów postępowań sądowych. Należy zebrać wtedy ocenę zeznać podejrzanych, oskarżonych i świadków. Psychiatrzy i psychologowie sądowi oceniają zdrowie psychologiczne i, co z tym idzie, poczytalność danej osoby.

Ekspertyza toksykologiczna polega na identyfikacji trucizn nieorganicznych i organicznych, używek, leków, substancji szkodliwych, tabletek, substancji proszkowych, produktów spożywczych. Materiałem badawczym u osób żywych będą włosy, mocz, krew, a u zwłok dodatkowo płyny ustrojowe. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz