Artykuł sponsorowany

Czym jest doradztwo podatkowe?

Czym jest doradztwo podatkowe?

Podatki to dziedzina, z którą ma do czynienia każdy Polak. Nie tylko płacimy je w różnej formie, ale również rozliczamy się z ich zapłacenia. Osiągający przychody na początku roku obowiązkowo wypełniają formularz PIT. Prowadzący działalność rozliczają podatki VAT, PIT i CIT. Zawiłość przepisów, z jakimi się spotykają, często powoduje konieczność skorzystania z pomocy specjalisty.

Doradztwo nie tylko podatkowe

Porady prawne to usługi znane od lat. Do prawnika udawali się ludzie już na początku ubiegłego stulecia, żeby rozwiązać różne problemy finansowe, spadkowe czy rodzinne, a kiedy pojawiły się obowiązkowe podatki – również problemy podatkowe.

Dziś firmy oferujące porady prawne w zakresie prawa podatkowego zazwyczaj działają wielokierunkowo. Z jednej strony proponują swoim klientom doradztwo podatkowe, z drugiej zajmują się praktycznym wykonawstwem, a nawet reprezentowaniem klienta w sądzie. Typowe przedsiębiorstwo konsultingowo-usługowe lub firma usługowa, taka jak Kunowski Krzysztof, Kunowska Kalina. Kancelaria doradztwa podatkowego s.c., oferuje wiele różnych propozycji dla klienta. Porady podatkowe stanowią zwykle główny obszar działania, ale w zakres działalności często wchodzi także sporządzanie różnorodnych opinii i ekspertyz prawnych, reprezentowanie klienta w instytucjach państwowych, takich jak urząd skarbowy, sądy administracyjne wojewódzkie i Naczelny Sąd Administracyjny.

Doradztwo podatkowe obejmuje często zakresem nie tylko rozliczenia PIT, ale i regulowanie zobowiązań wobec ZUS. To zaś sprawia, że specjaliści z tej dziedziny należą do najbardziej poszukiwanych zwłaszcza w okresie rozliczeń, czyli w terminie od stycznia do kwietnia. Z ich usług korzystają też osoby zakładające własną działalność gospodarczą, gdy chcą przeanalizować dostępne opcje podatkowe i wybrać najlepszą dla siebie.

Usługi podatkowe, czyli gdzie szukać dobrego doradcy?

Firmy prawnicze i podatkowe są dziś bardzo popularne, a zaglądając do ogłoszeń w prasie czy Internetu można ich znaleźć całkiem sporo. Ostatecznie nie każdy, kto ukończył studia prawnicze jest sędzią czy notariuszem. Wielu absolwentów prawa specjalizuje się właśnie w innych jego aspektach, czyli w prawie gospodarczym, handlowym czy podatkowym. Doradcy podatkowi świadczą usługi w kancelariach, których sporo działa w każdym mieście. Są to zwykle niewielkie firmy, kilkuosobowe, często rodzinne. Dla wielu młodych absolwentów studiów doradztwo podatkowe bywa doskonałym sposobem na start.

Doradztwo w podatkach ma jednak tę wadę, że wymaga od eksperta stałego doskonalenia i bycia na bieżąco z przepisami. W przeciwieństwie do prawa karnego czy rodzinnego, prawo podatkowe zmienia się każdego roku. Oferując petentom porady w tym zakresie, trzeba więc śledzić każdą nową ustawę, wiedzieć, kiedy została opublikowana i w jakim obszarze działa, a przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak ją interpretować. Prowadzenie doradztwa podatkowego wymaga także wybitnego intelektu – prawnik usługodawca powinien posiadać wyjątkowe predyspozycje do poszukiwania najlepszych rozwiązań, korzystnych finansowo dla klienta oraz umieć interpretować nie zawsze jasne przepisy. Często pozostawiają one furtkę, dzięki której można zyskać na odpisach podatkowych i zwrotach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz