Materiał Partnera

Czym jest dermatoskopia i kiedy warto z niej skorzystać?

Czym jest dermatoskopia i kiedy warto z niej skorzystać?

Pomimo szybkiego rozwoju medycyny i odkrywania nowych metod leczenia chorób, nowotwory wciąż są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dlatego w obawie przed ich niespodziewanym atakiem wiele osób poddaje się badaniom profilaktycznym. Dotyczą one również tych przypadków, którymi zajmuje się dermatologia. W diagnozowaniu czerniaka i innych odmian raka pomaga dermatoskopia.

Dermatoskopia – proste, ale skuteczne diagnozowanie skóry

Dermatoskopia jest stosunkowo prostą metodą diagnostyczną, której zastosowania nie wymaga posłużenia się żadnymi skomplikowanymi aparatami. Do przeprowadzenia badania wystarczy urządzenie nazywane dermatoskopem. Przypomina ono niewielką lupę, która została dodatkowo wyposażona w źródło światła. Jego promienie wnikają w głąb skóry i umożliwiają precyzyjne, wizualne badanie jej struktury. Dermatoskop jest urządzeniem nieinwazyjnym, a badanie nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Jest bezbolesne i bezstresowe, a jednocześnie bardzo efektywne. Oględziny jednego pieprzyka trwają około 10 min. Ta metoda diagnostyczna znajduje zastosowanie w wykrywaniu zmian skórnych. W szczególności oględzinom poddaje się pieprzyki i znamiona, które potencjalnie mogą stanowić ognisko choroby nowotworowej. Metoda jest też wykorzystywana przy diagnozowaniu świerzbowca oraz zmian w strukturze włosów.

Kiedy warto wykonać badanie?

Szacuje się, że na skórze człowieka znajduje się przeciętnie około 20 znamion, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Dlatego tak ważna jest ich obserwacja, dzięki której można w porę wykryć niebezpieczne zmiany. Założyciel gabinetu dermatologii i medycyny estetycznej Cosmea lek. med. Andrzej Grabias zaleca przeprowadzanie dermatoskopii przynajmniej raz w roku jesienią lub zimą. W czasie badania znamiona są poddawane oględzinom pod kątem zmiany koloru, kształtu czy struktury. Częściej powinni się poddawać oględzinom pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka. Zaliczają się do nich osoby:

  • jasnej karnacji,
  • z dużą liczbą pieprzyków,
  • po przejściu czerniaka,
  • z rodziny, w której występował czerniak lub inne nowotwory,
  • po oparzeniu słonecznym,
  • które zauważyły zmiany w strukturze znamion,
  • u których znamię przekracza 5 mm średnicy,
  • u których konieczne jest monitorowanie pod kątem nowotworów,
  • cierpią na długo utrzymujące się zmiany – strupki, owrzodzenia, guzki, zmiany na paznokciach.

Dermatoskopia komputerowa

Badanie zmian skórnych za pomocą deramtoskopu pozwala o około 35% zwiększyć prawdopodobieństwo zauważenia zmian w strukturze znamienia. Oznacza to szansę wykrycia nowotworu na poziomie 95%. Ponieważ czerniak jest jedną z najgroźniejszych i najtrudniej wyleczalnych odmian raka, medycyna wciąż poszukuje nowych, lepszych metod jego wykrywania. Zalicza się do nich dermatoskopia komputerowa. Pozwala ona na 70-krotne powiększenie obrazu zmiany skórnej. Tym samym stwarza znacznie lepsze możliwości oceny zmiany struktury znamienia i pozwala na wykonywanie zdjęć. Stanowią one materiał porównawczy podczas kolejnych badań. Videodermatoskopię wykonuje się u osób z przeszłością onkologiczną, poddawanych immunosupresji, a także u pacjentów, którzy mają wiele zmian barwnikowych.

Opracowanie:
Gdańsk, Spichrzowa 23 lok. 2
tel. 58 320 14 04
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz