Artykuł sponsorowany

Czym jest dach odwrócony i jak wygląda jego konstrukcja?

Czym jest dach odwrócony i jak wygląda jego konstrukcja?

Obiekty budowlane mogą mieć rozmaite formy pokrycia dachowego. Jedną z nich jest dach odwrócony. Jednak nie każdy wie, czym jest taka forma pokrycia dachowego. Dachy odwrócone wyróżniają się tym, że ich powierzchnia może być wykorzystana w celach użytkowych. Zwykle urządza się tam tarasy lub inne miejsca wypoczynkowe. Czym dokładnie jest odwrócony dach i jak wygląda jego konstrukcja?

Dach odwrócony – co to takiego?

W tradycyjnych dachach płaskich układ warstw pokrycia wygląda tak, że izolacja cieplna jest osłonięta przez powłokę hydroizolacyjną. Takie rozwiązanie ma jednak swoje słabe strony, ponieważ zabezpieczenie dachu, które zwykle wykonane jest z papy nawierzchniowej, narażone jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (np. wiatr, słońce, deszcz) oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zależy nam na tym, aby pozbyć się tego problemu, powinniśmy wybrać dach odwrócony. Ten system charakteryzuje się tym, iż wyróżnia się nieco inną kolejność ułożenia poszczególnych warstw konstrukcyjnych. Mówiąc bardziej szczegółowo, miejscami zostały zamienione izolacja cieplna i hydroizolacja. W dachach odwróconych, których wykonaniem zajmuje się m.in. warszawska firma budowlana Dekar oferująca usługi dekarskie, izolacja przeciwwodna znajduje się pod termoizolacją, dzięki czemu, wraz z odpowiednim odwodnieniem stanowi dobre zabezpieczenie przed zaleganiem wody.

Układ warstw w dachu odwróconym

Dachy odwrócone złożone są z kilku warstw, aczkolwiek niektóre z nich mają inne położenie, niż w przypadku tradycyjnych pokryć dachowych. W związku z tym konstrukcja dachu odwróconego składa się z:

  • hydroizolacji,
  • ocieplenia,
  • warstwy filtracyjnej,
  • nawierzchni.

W dachach odwróconych do wykonania izolacji przeciwwodnej zazwyczaj używa się dwóch warstw papy podkładowej, termozgrzewalnej. Dekarze specjalizujący się w tego typu pracach wykorzystują m.in. papy SBS na poliestrowej osnowie. Do wykonania ocieplenia stosuje się płyty z polistyrenu ekstradowanego, ponieważ wykazuje on większą odporność na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do styropianu. Wytrzymałość w tym przypadku jest bardzo ważna, ponieważ płyta ta musi nie tylko utrzymać warstwę nawierzchniową, lecz również wszelkie inne obciążenia, które znajdą się na dachu.

Warstwa filtracyjna dachu odwróconego zwykle tworzona jest z geowłókniny. Jej zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które spływają z dachu wraz z wodą. Natomiast nawierzchnia dachu odwróconego robiona jest z różnych materiałów. Ich wybór zależy od tego, jak będzie wykorzystywany dach. Do najpopularniejszych rozwiązań należy ułożenie rzecznego żwiru płukanego lub betonowych płytek. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie tarasu na dachu. Z kolei w sytuacji, gdy chcemy mieć bardziej „zielony” dach, wówczas niezbędne jest wyłożenie na dachu warstwy ziemi i niskopiennej roślinności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz