Materiał Partnera

Czym jest cynkowanie?

Czym jest cynkowanie?
Cynkowanie to proces, który polega na nałożeniu na metalowe elementy warstwy cynku. W ten sposób zabezpiecza się je przed korozją. Skuteczna i powszechnie stosowaną metodą jest  cynkowanie ogniowe. Wyróżniamy cynkowanie ogniowe w niskiej i wysokiej temperaturze. Ochronna powłoka antykorozyjna powstaje na skutek dwukierunkowej dyfuzji cynku i żelaza co powoduje powstanie bardzo trwałej powłoki, która zabezpiecza konstrukcję. 

Cynkowanie konstrukcji – po co się je wykonuje?

Powlekanie metalowych konstrukcji ma za zadanie ich ochronę antykorozyjną. Dzięki temu przedłuża się żywotność elementów stalowych, które są podatne na rdzewienie. W cynkowaniu ogniowym mamy do czynienia z równoczesnym zabezpieczeniem wewnątrz i zewnątrz, czyli element zostaje pokryty cynkiem  na całej powierzchni. Nawet jeśli, nastąpi uszkodzenie i dojdzie do  przerwania ciągłości powłoki cynkowej, stal w dalszym ciągu będzie chroniona przed korozją – zjawisko to nosi nazwę ochrony katodowej lub protektorowania. W przypadku cynkowania nie występuje też zjawisko tzw. korozji podpowierzchniowej.

Cynkowanie ogniowe konstrukcji stalowych – na czym polega?

 Cynkowanie ogniowe stali, najbardziej popularne, polega na zanurzeniu elementu w cynku rozgrzanym do około 450 stopni Celsjusza (metoda niskotemperaturowa) lub  około 560 stopni Celsjusza (metoda wysokotemperaturowa). Metal musi zostać najpierw dokładnie oczyszczony. Dzięki temu cynk może wejść w reakcję z powierzchnią elementu tworząc trwałą warstwę ochronną. Nie jest już konieczna dodatkowa konserwacja przez kolejne kilkadziesiąt lat eksploatacji.

Ochrona antykorozyjna konstrukcji stalowych – zalety cynkowania ogniowego

Dzięki nakładaniu powłok cynkowych na metalowe elementy możliwe jest przedłużenie ich trwałości. Znika także konieczność konserwacji. Oto główne zalety tego procesu:

  • zwiększona trwałość elementów budowlanych do nawet 50 lat, skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne,
  • zwiększona wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, uderzenia,
  • ochrona katodowa,
  • metoda jest przyjazna dla środowiska, 
  • metoda jest ekonomiczna, 
  • metoda jest wystarczającym zabezpieczeniem przeciwkorozyjnym dla pustych przestrzeni oraz krawędzi.

Cynkowanie warto zlecić profesjonalistom, takim jak firma Ocynkownia Śląsk, która jest częścią niemieckiej grupy przemysłowej Seppeler Gruppe i w Polsce posiada 4 zakłady tj. w Chrzanowie, Kluczborku, Częstochowie i Świdnicy.

W ofercie cynkowni można znaleźć usługi takie jak:

  • cynkowanie ogniowe – konstrukcji budowlanych, zbiorników, ram pojazdów, prętów, rur, blach, wyrobów ślusarskich,
  • cynkowanie ogniowe wysokotemperaturowe (wirówkowe i zanurzeniowe) – elementów systemów odgromowych, elementów orynnowania, śrub, drobnych wyrobów stalowych,
  • pasywacja - Cynklar zapobiega powstawaniu na ocynkowanej powierzchni białej rdzy, wykwitów, oferując lśniący wygląd. Cynklar zostaje naniesiony w procesie zanurzenia na powłokę cynku, chroniąc ją oraz zmniejsza widoczne nieprawidłowości .
  • kraty pomostowe (krata pomostowa – ocynk)
Opracowanie:
Chrzanów, Kroczymiech 38
tel. 32 649 70 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz