Materiał Partnera

Czym jest choroba Hashimoto i w jaki sposób ją diagnozować?

Czym jest choroba Hashimoto i w jaki sposób ją diagnozować?
Choroba Hashimoto jest coraz częściej diagnozowana u osób starszych i młodych, niekiedy nawet u dzieci. Wielu nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę przypadłość, gdyż objawy nie zawsze są charakterystyczne i jednoznaczne. Żeby odpowiednio zdiagnozować chorobę, konieczna będzie wizyta u endokrynologa. Czym dokładnie jest Hashimoto i na jakie objawy należy być wyczulonym?

Czym jest Hashimoto?

Jest to choroba autoimmunologiczna, która ma ścisłe powiązanie z całym układem immunologicznym. Jej przyczyny nadal nie są znane, a czynnikiem wywołującym problemy z tarczycą zwykle jest silny stres lub uwarunkowanie genetyczne. Organizm zwraca się przeciwko sobie na zasadzie autoagresji i atakuje komórki własnego organizmu – w tym wypadku tarczycy. Jest to gruczoł produkujących hormony odpowiedzialne za wiele funkcji organizmu, dlatego Hashimoto sieje ogromne spustoszenie i jest dość uciążliwą chorobą. Żeby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie pod okiem endokrynologa. Niestety, jest to wyłącznie leczenie objawowe, czyli uzupełnianie hormonów i cennych składników odżywczych np. witaminy D, której to niedobory mogą wywoływać lub nasilać objawy.

Objawy Hashimoto

Objawy Hashimoto są zróżnicowane i niezbyt charakterystyczne. Sygnałem alarmującym powinno być występowanie kilku z nich jednocześnie. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim:

  • uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia;
  • problemy z koncentracją;
  • problemy skórne (sucha skóra, wypryski);
  • wypadanie włosów i łamliwość paznokci;
  • depresja i wahania nastroju;
  • problemy z wagą;
  • bóle mięśni i stawów;
  • obfite miesiączki;
  • obniżona tolerancja na zimno.

Objawy mogą występować wszystkie na raz lub tylko kilka. Pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować, gdyż może to prowadzić do wystąpienia innych chorób, nie tylko fizycznych, ale także psychicznych np. głębokiej depresji.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli dostrzeże się u siebie objawy, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Leczeniem choroby Hashimoto zajmuje się endokrynolog, którego można znaleźć między innymi w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, którego siedziba znajduje się w krakowskich Batowicach. Im wcześniej zostanie zdrożone leczenie, tym mniej odbije się to na ogólnym stanie organizmu. Diagnoza jest postawiona po wykonaniu badania krwi w zakresie ilości hormonów tarczycy oraz USG tego gruczołu. Nie ma sprawdzonych domowych sposobów na walkę z Hashimoto, dlatego nie wolno na nich polegać i lepiej zaufać specjalistom.

Opracowanie:
Batowice, Karola Wojtyły 10
tel. 12 285 94 17
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz