Artykuł sponsorowany

Czym jest chirurgia laparoskopowa, jakie są jej zalety i kiedy się ją stosuje?

Czym jest chirurgia laparoskopowa, jakie są jej zalety i kiedy się ją stosuje?

Chirurgia laparoskopowa to małoinwazyjna metoda stosowana przez chirurgów, dzięki której możliwe jest przeprowadzenie operacji bez otwierania powłok skórnych w dużych wymiarach. Zabieg ten polega na wykonaniu kilku małych nacięć, przez które następnie zostaje wprowadzony laparoskop. Metoda ta ceniona jest w szczególności za to, że operacje nie powodują dużego obciążenia dla organizmu. Co warto wiedzieć na temat chirurgii laparoskopowej?

Operacja laparoskopowa – co to takiego?

Operacja chyba wszystkim kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. Gdy słyszymy to słowo, zwykle przed oczami mamy obraz rozcinanych części ciała, któremu towarzysza blizny i długie pobyty w szpitalu. W rzeczywistości nie zawsze operacja musi tak wyglądać. Niektóre przypadki pozwalają na zastosowanie małoinwazyjnej metody, czyli laparoskopii. Ta nowoczesna technika chirurgiczna wykorzystywana jest m.in. przez Centrum Medyczne Euromed z Łodzi. Laparoskopia wyróżnia się tym, że operacja może być przeprowadzona bez otwierania jamy brzusznej i ogranicza się wyłącznie do wykonania kilku niewielkich nacięć. Przez te nacięcia chirurg wprowadza laparoskop i pozostałe narzędzia niezbędne do przeprowadzenia operacji.

Zalety chirurgii laparoskopowej

Operacja laparoskopowa wiąże się z wieloma korzyściami dla pacjentów. Przede wszystkim możemy uniknąć stresu, który z pewnością wywołuje zabieg klasyczny, czyli rozcięcie ściany brzucha. Kolejną zaletą laparoskopii jest to, że ta technika chirurgiczna w zdecydowanie mniejszym stopniu obciąża organizm. Operacja laparoskopowa pozwala na wykonanie operacji z dużo mniejszym urazem niż w technice otwartej, a jednocześnie nie pozostawi dużego śladu w postaci blizny. Poza tym pacjenci odczuwają mniejszy ból niż w przypadku tradycyjnej formy operacji. Tego typu małoinwazyjnej zabiegi chirurgiczne zmniejszają liczbę infekcji. Warto też dodać, że sama operacja laparoskopowa jest korzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ pacjent krócej przebywa w szpitalu i szybciej dochodzi do pełni zdrowia.

Kiedy stosuje się operację laparoskopową?

Chirurdzy sięgają po technikę laparoskopową w wielu rozmaitych sytuacjach. Lekarze stosują laparoskopię w przypadku operacji pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego, przepukliny, resekcji nerki, prostaty, a także w celu usunięcia guzów nadnercza czy jelit. Jak widać, ten sposób leczenia chirurgicznego jest dość powszechnie stosowany i można go wykorzystywać do rozmaitych schorzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz