Artykuł sponsorowany

Czym jest certyfikat energetyczny?

Czym jest certyfikat energetyczny?

Dokumentem ułatwiającym ustalenie zużycia energii razem z kosztem eksploatacji budynku albo lokalu mieszkalnego, jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Potocznie jest  nazywane certyfikatem energetycznym. Nie zawsze jest to obowiązkowy dokument, ale warto pamiętać, że dzięki niemu można zredukować zużycie energii, a tym samym ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. 

Certyfikat energetyczny – do czego służy?

1 stycznia 2009 roku w polskim ustawodawstwie pojawił się certyfikat energetyczny w ramach wdrożenia dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego I Rady Europy z 16 grudnia 2002 roku. Jego głównym celem jest promowanie efektywnego energetycznie budownictwa oraz wzrost świadomości na temat zwiększenia oszczędności energii w mieszkaniu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to oficjalny dokument określający zapotrzebowanie na energię, która jest nieodzowna do zaspokojenia potrzeb człowieka związanych z użytkowaniem budynku (ogrzewania, uzyskania ciepłej wody, klimatyzacji, wentylacji i oświetlenia pomieszczeń). Główne parametry, zawarte w świadectwie energetycznym to wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, a także energię końcową EK. 

Co znajdziemy w certyfikacie energetycznym i kto ma obowiązek jego posiadania?

Certyfikat energetyczny powinien posiadać budynek lub jego część, która będzie zbyta na podstawie umowy sprzedaży lub na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub będzie wynajęta. 

Jeszcze niedawno osoby budujące własny dom użytkowy obowiązywała konieczność zlecenia sporządzenia certyfikatu energetycznego. W 2015 roku prywatni inwestorzy zostali zwolnieni z tej powinności. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku zostało ściśle określone przez prawo. Zawiera ono wiele informacji, takich jak: szczegółowa charakterystyka energetyczna budynku albo jego części, dane identyfikacyjne budynku lub jego części, wymogi określające typ i zakres prac budowlano-instalacyjnych, które ulepszają charakterystykę energetyczną budynku lub jego części, wyjaśnienia oraz informacje dodatkowe.

Certyfikat energetyczny budynku jest ważny przez okres dziesięciu lat, począwszy od daty jego sporządzenia. Zanim to nastąpi, dokument trzeba odnowić. Wszelkie zmiany budowlano-instalacyjne w budynku, które mogą mieć wpływ na zmianę jego charakterystyki energetycznej, powinny być na bieżąco aktualizowane w dokumencie.

Sporządzenie certyfikatu energetycznego wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dobrym pomysłem będzie kontakt z MB Projekt, z siedzibą we Wrocławiu.

Opracowanie:
Wrocław, marsz. Józefa Piłsudskiego 74 lok. 320
tel. 692 832 114
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz