Materiał Partnera

Czym jest blacha elektrotechniczna?

Czym jest blacha elektrotechniczna?

Blacha elektrotechniczna jest specjalnym typem blachy, który ma właściwości materiału magnetycznie miękkiego. Jej skład stopowy i technologia produkcji są zmodernizowane, aby osiągały doskonałe parametry magnetyczne. Przeważa w nim żelazo (ok. 93%) z dodatkiem krzemu, który wpływa pozytywnie na anizotropowe własności magnetyczne stali. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa on rezystywność blachy elektrotechnicznej i umożliwia produkcję zorientowanej struktury polikrystalicznej. To wszystko pozwala lepiej wykorzystać rdzenie transformatorowe zwijane.

Blachy izotropowe i anizotropowe

Blachy elektrotechniczne mogą mieć różne grubości. Dzielimy je na izotropowe i anizotropowe. Te pierwsze produkuje się w następujących grubościach: 1 mm, 0.8 mm, 0.65 mm, 0.50 mm - najbardziej popularna, oraz blachy w lepszych gatunkach 0.35 mm i 0.27 mm. Natomiast anizotropowe osiągają grubość 0.35 mm, 0.27 mm, 0.23 mm i 0.20 mm. Izotropowe charakteryzują się takimi samymi własnościami magnetycznymi, bez względu na kierunek. Mają tylko 1% krzemu. Dlatego są łatwe w obróbce, ale gorzej wykorzystuje się ich własności magnetyczne, więc raczej buduje się z nich silniki elektryczne i generatory o dużej mocy. Natomiast blachy anizotropowe mają krystaliczną strukturę i znacząco większą zawartość krzemu ok. 4%. To wszystko sprawia, że jest ona trudna w obróbce. Wykorzystuje się ją do budowy rdzeni transformatorów i różnych przyrządów pomiarowych. Obydwa rodzaje blach różni cena. Blachy anizotropowe są dużo droższe od blach izotropowych. Natomiast łączą je dwie rzeczy – przynależność do grupy materiałów magnetycznych miękkich i produkcja poprzez walcowanie na zimno. Ten patent odkrył patent Norman P. Goss, w latach trzydziestych dwudziestego wieku i jest on wykorzystywany po dzień dziś przez firmy specjalizujące się w produkcji blach.

Sprzedaż transformatorów, blach i elektrotechniki

Polacy są największymi dostawcami stali do wytwarzania maszyn elektrycznych i eksportują swoje wyroby na cały świat. Firma Komerce sp. z o.o specjalizuje się w dostawach zarówno blach prądnicowych - izotropowych, jak i transformatorowych - anizotropowych. Produkuje także rdzenie do transformatorów zwijane i rdzenie z kształtek płaskich. Jej siedziba znajduje się w województwie małopolskim. W ofercie tego przedsiębiorstwa znajdziemy również artykuły elektrotechniczne, aparaturę elektryczną, blachy na ekrany magnetyczne oraz transformatory specjalne. Dlatego, jeżeli poszukujemy najlepszych fachowców z tej dziedziny, koniecznie powinniśmy się z nimi skontaktować. Wykwalifikowany personel zawsze pomoże nam przy wyborze najlepszego materiału do produkcji maszyn.

Opracowanie:
Brzesko, Kopernika 18A
tel. 14 663 27 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz