Materiał Partnera

Czym jest badanie EKG z zastosowaniem Holtera?

Czym jest badanie EKG z zastosowaniem Holtera?

Mięsień sercowy to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Wiele osób cierpi na przypadłości o charakterze kardiologicznym, stąd też często poddaje się je badaniu EKG metodą Holtera. Umożliwia ono rejestrację pracy serca zarówno w fazie spoczynku, jak i aktywności fizycznej. Ponadto jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, a pomaga w trafnym diagnozowaniu pacjentów pod kątem chorób serca.

Wskazania do badania

Dzięki takiej metodzie jest możliwy nieprzerwany monitoring pracy serca w systemie dobowym lub dłuższym, także podczas snu, co jest niewątpliwą zaletą tego rodzaju badania. Stąd też tak często wykorzystuje się je w przypadku chorób wieńcowych i stanów pozawałowych. Jest również dobrym sposobem na kontrolę leczenia arytmii – skuteczność terapii, dlatego przeprowadza się je przed rozpoczęciem przyjmowania leków oraz w trakcie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszczepienia rozrusznika serca – założenie Holtera EKG daje możliwość zweryfikowania prawidłowości jego pracy. Ponadto badanie tego rodzaju pomaga w postawieniu trafnej diagnozy, gdy u pacjentów występuje kołatanie serca, a także omdlenia, zawroty głowy lub zasłabnięcia i ich przyczyn upatruje się u podłoża kardiologicznego.

Przygotowanie pacjenta

Jedynym wymogiem przed zgłoszeniem się do badania jest unikanie nakładania na klatkę piersiową balsamów oraz kremów. Skóra bowiem musi być całkowicie odtłuszczona, a w przypadku mężczyzn również wydepilowana. W gabinecie lekarskim lekarz przykleja trzy lub pięć elektrod, które są połączone za pomocą przewodów z niewielkim rejestratorem, najczęściej w kształcie prostokątnego pudełka. Placówki medyczne mogą zakupić urządzenia Holtera, między innymi w sklepie medycznym Kredos, prowadzącym sprzedaż internetową. Następnie osoba badana jest wypuszczana do domu i w takim trybie odbywa się automatyczne zapisywanie danych w pamięci Holtera.

Przebieg badania holterowskiego

Pacjent nosi rejestrator ze sobą nieustannie przez czas, jaki zostanie zalecony przez lekarza. Bardzo ważne, aby wykonywał wszystkie codzienne czynności w normalnym trybie. Nie powinien się oszczędzać ani nadmiernie przemęczać. Dodatkowo ważne jest prowadzenie dziennika w celu zapisywania wszystkich zaobserwowanych dolegliwości oraz okoliczności, w których się pojawiły, a także zażywanych leków lub pojawiającego się wysiłku fizycznego. Należy kontrolować, czy elektrody nie odczepiają się od skóry, a wszystkie przewody są prawidłowo wpięte do urządzenia. Niestety, Holter EKG nie jest urządzeniem wodoodpornym, więc pacjent nie może brać kąpieli lub prysznica.

Po ustalonym czasie osoba musi ponownie zgłosić się do lekarza, który zdejmie elektrody i przegra zapisane przez rejestrator dane, dotyczące rytmu serca do komputera. Następnie porówna je z zapiskami z dziennika obserwacji, który był prowadzony przez badanego. Na tej podstawie można postawić diagnozę, dotyczącą wcześniejszych podejrzeń oraz dolegliwości.

Opracowanie:
Olsztyn, Popiełuszki 15
tel. 89 679 02 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz