Artykuł sponsorowany

Czym jest audyt prawny spółki przeprowadzany przez kancelarię adwokacką Grzegorza Buby?

Czym jest audyt prawny spółki przeprowadzany przez kancelarię adwokacką Grzegorza Buby?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga pewnego obycia w przepisach prawa gospodarczego i nie tylko. Ze względu na jego dynamikę, czyli nieustanne zmiany w przepisach, nie trudno jednak o popełnienie błędu. Narzędziem do zweryfikowania stanu prawnego spółki stanowi audyt prawny przeprowadzany przez kancelarię adwokacką Grzegorza Buby, która mieści się w Lubinie.

Jaki jest cel audytu prawnego?

Tego rodzaju działania często można spotkać pod nazwą due diligence bądź legal due diligence, co z angielskiego oznacza „należytą staranność”. Przeprowadza się je, aby uzyskać informacje i móc dokonać analizy różnych obszarów działania przedsiębiorstwa. Takie dane pozwalają rozwiać wątpliwości właściciela lub zarządu, co do kwestii związanych ze sprzedażą firmy, jej akcji, stanem prawnym, przekształceniami, restrukturyzacją, wejściem na giełdę bądź fuzją z inną spółką. Innymi taki instrument, który oferuje kancelaria adwokacka Grzegorza Buby, pozwala podjąć trafne decyzje w kluczowych dla poprawnego działania przedsiębiorstwa zagadnieniach. Dzięki niemu przedsiębiorca bardzo często może zapobiec niekorzystnym rozwiązaniom, które mogłyby przynieść nieprzyjemne konsekwencje, a usunięcie takich skutków nierzadko kosztuje wiele czasu oraz pieniędzy.

Co wchodzi w zakres due diligence?

Tak naprawdę audyt prawny to bardzo szerokie pojęcie. Rodzaj podjętych działań przez kancelarię Grzegorza Buby zależy w dużej mierze od tego, w jakich okolicznościach je się przeprowadza oraz typu informacji, które chce uzyskać klient. Najogólniej rzecz ujmując, sprawdzeniu powinny podlegać między innymi:

  • dokumenty rejestracyjne spółki, jej umowa założycielska, regulaminy;
  • wpisy do KRS pod kątem prawidłowości;
  • zawarte umowy oraz kontrakty handlowe, jak również te dotyczące dofinansowań w zakresie między innymi ich skutków oraz związanego z nimi ryzyka;
  • zobowiązania finansowe spółki, zarządzanie należącym do niej majątkiem oraz nieruchomościami;
  • zagadnienia dotyczące własności intelektualnej, praw autorskich.

To tylko niektóre aspekty audytu prawnego, którego zakres tak naprawdę ustala się za każdym razem indywidualnie na podstawie potrzeb klienta. Może on być kompleksowy i obejmować wszystkie obszary działalności bądź dotyczyć wyłącznie wybranych. Od tego też zależy czas, jaki jest potrzebny na jego przeprowadzenie.

Jakie korzyści daje audyt prawny spółki?

Przeprowadzane badanie due diligence każdorazowo kończy się wystawionym przez kancelarię adwokacką Grzegorza Buby raportem. To w nim właściciele odnajdą zarówno rekomendacje, jak i wskazane dziedziny do poprawy. Daje to pełen obraz stanu prawnego spółki, sposobu jej działania, a także tego, w których punktach należy ją wzmocnić. W ten sposób zarządzający mogą skutecznie zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami z zakresu prawa gospodarczego, budując swoją rzetelność oraz solidność. Audyt taki stanowi w pełni obiektywną ocenę funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki opinii prawniczej istnieje możliwość prawidłowego zabezpieczenia praw autorskich, wyeliminowania szkodliwych dla firmy lub ogólnie niepoprawnych zapisów w umowach z kontrahentami, a także doprecyzowanie tych niejasnych. Taka kontrola to dla spółki przede wszystkim oszczędność finansów, które mogłyby zostać pochłonięte przez skutki popełnionych błędów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz