Czym jest alergia na środki chemiczne?

Czym jest alergia na środki chemiczne?

Alergia na środki chemiczne może zostać wywołana przez różne czynniki. Chemia obecna jest nie tylko w wyrobach chemicznych, ale także w kosmetykach czy jedzeniu. Należy o tym pamiętać i uważnie obserwować swój organizm. Przeczytaj o alergiach, które mogą wystąpić w zetknięciu z konserwantami, kosmetykami oraz chemią. Sprawdź, jak objawia się uczulenie na środki chemiczne.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy pojawia się alergia na konserwanty w pożywieniu?

Obecnie w pożywieniu jest coraz więcej chemii. Firmy do produkcji żywności stosują substancje chemiczne, których zadaniem jest przedłużenie trwałości produktu. Niektóre z tych substancji wpływają bardzo niekorzystnie na ludzki organizm.

kwas benzoesowy i benzoesany (E-210, E-211) mogą powodować pokrzywkę oraz astmę. Azotany i Azotyny także sprzyjają powstaniu pokrzywki, mogą także zaburzać funkcjonowanie czerwonych krwinek.

Kiedy może pojawić się alergia na kosmetyk?                         

Każdy kosmetyk może spowodować uczulenie. Najczęściej jest to wina związku chemicznego, który znajduje się w danym kosmetyku. Wyeliminowanie alergenu rozwiązuje problem. Dlatego też należy zbadać, na co dokładnie jesteśmy uczuleni – przeczytaj, na czym polegają testy alergiczne.

Osoby, które wiedzą, że mają alergię na kosmetyki, powinny używać preparatów kosmetycznych, które są hipoalergiczne. Znacznie zmniejsza to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Tego typu kosmetyki pozbawione są barwników, konserwantów, stabilizatorów oraz substancji zapachowych.

Jakie wyroby chemiczne uczulają najczęściej?

Środki chemiczne często podrażniają. Alergia na wyroby gumowe występuje bardzo często. W wyrobach z gumy czynnikami, które uczulają najbardziej, są lateks, przyspieszacze wulkanizacji oraz antyutleniacze.

Bardzo uczulająca jest także terpentyna. Jest ona głównym składnikiem rozpuszczalników do farb. Występuje także w maściach oraz płynach do podłóg. Związki akrylowe również uczulają – są składnikami klejów oraz farb akrylowych. Można je spotkać w tworzywach z plastiku.

Jak objawia się uczulenie na środki chemiczne?

Najczęstszymi objawami, które towarzyszą uczuleniu na środki czystości są wysypki, kichanie, katar, duszność, łzawienie oraz swędzenie oczu czy ataki astmy. Pamiętaj, że dziecko nie powinno mieć dostępu do środków czystości – często reaguje ono na nie gorzej niż dorośli. Chemia gospodarcza powinna być dobrze schowana.

Należy odróżnić alergię od zwykłego podrażnienia. Alergia występuje wtedy, gdy objawy są wywołane nawet śladową ilością środka chemicznego, a symptomy utrzymują się przez dłuższy czas. Należy wtedy zgłosić się do alergologa i poznać przyczynę. Podrażnienie różni się od alergii – ustępuje po krótkim czasie i już nie powraca.

Kontakt ze środkami chemicznymi jest powszechny. Trudno go uniknąć. Uczulać może wszystko. Pamiętaj, żeby obserwować swój organizm i szybko reagować na niepokojące symptomy. Jeżeli pojawi się uczulenie na jakiś związek chemiczny, niezbędna jest prawidłowa diagnostyka i szybkie podjęcie leczenia.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz