Artykuł sponsorowany

Czym jest akt notarialny?

Czym jest akt notarialny?

Akt notarialny to dokument o charakterze urzędowym. W zdecydowanej większości przypadków do jego sporządzenia wymagana jest obecność notariusza. W wielu sytuacjach działanie bez ważnego, podpisanego wcześniej aktu notarialnego może nie mieć mocy prawnej. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest akt notarialny i kiedy jego sporządzenie jest obligatoryjne.

Sporządzenie aktu notarialnego w niektórych sytuacjach jest konieczne, w innych dobrowolne. Każdorazowo zabezpiecza on interesy stron uczestniczących w sprawie oraz wpływa na jawny, zrozumiały i bezpieczny przebieg transakcji.

Kiedy trzeba sporządzić akt notarialny?

Akt notarialny jest niezbędny dokumentem przy wielu czynnościach. Warto wiedzieć, kiedy należy udać się do notariusza, aby podpisać umowę lub złożyć stosowne oświadczenie. Niewiedza w tym zakresie nie zwalnia Cię z późniejszych konsekwencji wynikających
z zaniedbań.

Akt notarialny sporządza się przy:

  • zakupie/sprzedaży nieruchomości wraz z przeniesieniem prawa własności,
  • umowach dotyczących spółki z o.o., komandytowej, komandytowo-akcyjnej, partnerskiej,
  • podziale spadku, w którego skład wchodzi nieruchomość,
  • zbywaniu prawa do spadku,
  • przenoszeniu prawa użytkowania wieczystego,
  • sporządzaniu testamentów.

Spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe, podobnie jak spółki prawa handlowego czy inne, działające w zakresie prawa cywilnego, również mogą zwrócić się do notariusza – np. przy podpisywaniu umów lub przeprowadzaniu transakcji.

Zakres działań notariusza

W większości przypadków to notariusz jest uprawiony na mocy ustawy do sporządzania aktów notarialnych i aktów poświadczenia dziedziczenia. W wyjątkowych sytuacjach mogą nastąpić pewne odstępstwa od tej reguły, a wówczas powyższe prawo przysługuje urzędom pocztowym (protesty z powodu niezapłacenia), bankom lub przewodniczącemu Zarządu Gminy (w miejscowościach, gdzie nie ma kancelarii notarialnej) lub polskim konsulom za granicą (na mocy przyznanego upoważnienia).

Notariusz nie tylko sporządza akty notarialne, ale także spisuje protokoły, dostarcza oświadczenia, sporządza odpisy dokumentów oraz projekty aktów, sporządza protesty czeków, wkłada wnioski o wpisy w księdze wieczystej, przyjmuje gotówkę lub dokumenty na przechowanie. Powyższy zakres usług odnosi się do kancelarii notarialnych, w tym tej prowadzonej przez Notariusza Agnieszkę Bunkowską. Oprócz realizacji powierzonych zleceń, zgodnie z zapisami ustawowymi, notariusz dba też o ich prawidłowy, sprawny oraz bezpieczny dla każdej ze stron przebieg.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz