Artykuł sponsorowany

Czym dokładnie jest split payment?

Czym dokładnie jest split payment?

Model podzielonej płatności w zakresie podatku VAT określany jest jako tzw. split payment. Dla niektórych branż stanie się on prawdopodobnie już w roku 2019 obowiązkowy. Instrument ten jest już wykorzystywany w niektórych krajach europejskich i skutecznie przyczynia się do zmniejszenia wyłudzeń podatku VAT, a także ograniczenia wszelkiego rodzaju oszustw gospodarczych.

Uszczelnienie systemu pobierania podatku VAT

Przedsiębiorca przeprowadzający rozmaite transakcje handlowe zobowiązany jest do opłacania ustanowionego w przepisach podatku VAT. Nierzadko na tym polu dochodzi do oszustw gospodarczych, a także wyłudzeń. Generują one wielomilionowe straty dla budżetu państwa, dlatego niektóre kraje zdecydowały się na wdrożenie tzw. split payment. Mechanizm ten ma również być obowiązkowy w Polsce – dla poszczególnych branż możliwe jest to nawet w pierwszej połowie 2019 roku. Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, to możliwość uiszczania należności związanych z podatkiem VAT przez przedsiębiorców na dwa różne konta bankowe.

To rachunek bankowy VAT oraz konwencjonalne konto rozliczeniowe sprzedającego. W takim przypadku możliwy jest podział kwoty należnej, która wskazywana jest na podstawie wystawionej faktury. W celu zrealizowania transakcji sprzedawca towaru na swój rachunek bankowy otrzymuje w takim systemie kwotę netto, a należność wynikająca z obowiązującego podatku VAT może być wpłacona na specjalne, utworzone do tego celu konto. Warto jednak pamiętać, że split payment możliwy będzie do zrealizowania wyłącznie w formie B2B, czyli pomiędzy firmami. Nie będzie zatem możliwości przeprowadzenia podzielonej płatności VAT przy transakcji dotyczącej firmy oraz osoby prywatnej. Uszczelnienie w ten sposób pobierania podatku VAT wiąże się także z wieloma konsekwencjami – jakimi dokładnie?

Specjalny rachunek bankowy

Odrębny rachunek bankowy VAT tworzony dla podatnika w celu umożliwienia realizacji mechanizmu split payment zakładać będą nie tylko banki, ale też tzw. SKOK-i. Przedsiębiorca będzie miał do nich ograniczony dostęp, a prowadzenie takiego konta nie będzie wymagało od niego podpisywania żadnych dokumentów czy umów. Należy także pamiętać, że w przypadku mechanizmu podzielonej płatności w zakresie podatku VAT na specjalnie przygotowany rachunek bankowy nie mogą wpływać inne należności niż te, które wynikają z konieczności opłacenia podatku VAT od konkretnej transakcji. Zgromadzone środki będą mogły być jednak wypłacone w wyjątkowych sytuacjach.

Jak wskazuje Marcin Setlak, prawnik z kancelarii brandingowej zastrzezone.pl, stanie się tak m.in. w przypadku obciążenia rachunku z powodu dokonania płatności kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług z tytułu nabycia towarów lub usług na rachunek VAT czy zwrotu związanego z wystawieniem przez podatnika faktury korygującej. Urząd skarbowy może wyrazić zgodę na wypłatę środków z rachunku VAT np. na cele biznesowe, jednak rozwiązanie to będzie stosowane jedynie w drodze wyjątku. Mechanizm podzielonej płatności jest określany jako instrument do uszczelnienia systemu pobierania podatku VAT i ograniczenia występowania wyłudzeń i oszustw gospodarczych, ale wskazywany jest też szereg korzyści wynikających z zastosowania split payment przez przedsiębiorcę. Jakie więc zalety ma takie rozwiązanie?

Korzystny model podzielonej płatności

„Obecnie przedsiębiorca w przypadku zwłoki występującej w opłaceniu należności związanych z podatkiem VAT podlega podwyższonej stawce odsetek, która wynosi aż 150%” - mówi Mateusz Jakóbiak z kancelarii windykacyjnej Vindicat.

Nie obowiązuje ona wtedy, gdy firma zdecyduje się właśnie na split payment, co jest niewątpliwie jednym z atutów tego instrumentu. Warto także wspomnieć, że środki zgromadzone na specjalnym rachunku bankowym VAT nie podlegają egzekucjom administracyjnym i sądowym. Jako jedną z najważniejszych korzyści osiąganych przez zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności wskazuje się brak odpowiedzialności solidarnej. Należy pamiętać, że split payment dotyczy nie tylko sprzedawców – rachunki VAT tworzone są także dla wielu innych podmiotów, w tym chociażby firm windykacyjnych.

W przypadku złożenia błędnej deklaracji podatkowej lub nawet całkowitego braku jej wykonania na podatnika nie są nakładane dodatkowe zobowiązania podatkowe. To kolejna już korzyść płynąca z zastosowania split payment, który docelowo ma zostać wprowadzony w zakresie aż 152 grup towarowych. Objęcie ich podzieloną płatnością VAT to więcej obowiązków dla przedsiębiorców, ale też znaczne ograniczenie wszelkiego rodzaju oszustw gospodarczych. To niezwykle istotne szczególnie dla firm, które prowadzą działalność narażoną na występowanie przestępstw podatkowych.

Oceń artykuł (5)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz