Artykuł sponsorowany

Czym dokładnie jest elektrodrążenie?

Czym dokładnie jest elektrodrążenie?

Obróbka materiałów, w tym stali, wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, lecz również możliwości wykorzystania odpowiedniego, zaawansowanego sprzętu. Najczęściej mamy do czynienia z takimi metodami obróbki jak frezowanie oraz toczenie, jednakże spotyka się także inne sposoby, które są mniej znane. Jednym z nich jest elektrodrążenie, czyli obróbka metali polegająca na wykorzystaniu zjawiska elektroerozji. Na ono dokładnie polega?

Czym jest elektrodrążenie?

Jednym z procesów technologicznych, który kwalifikowany jest jako metoda obróbki ubytkowej, jest elektrodrążenie. Proces ten polega na wykorzystaniu zjawiska elektroerozji, która wywołana jest poprzez generowanie impulsowych wyładowań elektrycznych. Wspomniane wyładowania następują między dwiema elektrodami, czyli obrabianym przedmiotem, a także narzędziem, które jest wykorzystywane do obrabiania. Przedmiotem, który oddziela wymienione elektrody jest dielektryk, czyli izolator elektryczny. Najczęściej jest nim olej mineralny lub nafta. Obecność któregoś z tych dielektryków ma wpływ między innymi na odprowadzanie ciepła, które powstaje podczas elektrodrążenia. Poza tym izolator elektryczny jest odpowiedzialny za pozbywanie się produktów erozji i wpływa na koncentrację energii wyładowań elektrycznych.

Jaki jest podział elektrodrążenia?

Proces elektrodrążenia, którego przeprowadzenie oferuje Przedsiębiorstwo wielobranżowe Wiktor Woźniak z Chełstówka w województwie dolnośląskim, można podzielić na dwa typy obróbki. Pierwsza z nich to obróbka elektroiskrowa, a druga impulsowa. Jak rozpoznać, z którą z nich mamy do czynienia? Jednym ze sposobów rozpoznania metod elektrodrążenia jest zwrócenie uwagi na czas wyładowań, czyli impulsu. W przypadku, gdy wynosi on mniej niż 100 mikrosekund, a stosunek czasu między wyładowaniami a czasem trwania impulsu jest większy niż 10, wówczas mowa o obróbce elektroiskrowej. Wszelkie inne przypadki to elektrodrążenie impulsowe.

Jak obrabiane są materiały?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z obróbką elektroiskrową, czy też impulsową, podczas elektrodrążenia wytwarzane są bardzo duże ilości ciepła, które w szczególności koncentruje się między najbliższymi wierzchołkami elektrod. To oznacza, że największe ciepło generowane jest między znajdującymi się blisko sienie krawędziami obrabianego przedmiotu a elementami narzędzia. Podczas elektrodrążenia mogą powstawać temperatury sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza, a rzadko kiedy spadają one poniżej kilku tysięcy.

W wyniku działania takich wysokich temperatur, a także pola elektrycznego, które wytwarzane się podczas procesu, materiał ulega miejscowej erozji. Jedną z ważniejszych zalet tej metody obróbki metali jest to, że dzięki niej możliwe jest obrabianie niemalże wszystkich materiałów, które określane są jako przewodniki prądu elektrycznego. Stąd też elektrodrążenie wykorzystuje się do obrabiania przedmiotów, których nie można obrobić innymi sposobami.

Opracowanie:
Chełstówek 5b
tel. 601 556 990
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz