Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się szkło hartowane?

Czym charakteryzuje się szkło hartowane?

Na rynku dostępnych jest wiele odmian szkła, a inwestorzy mogą wybierać pomiędzy jego wzorami lub kolorami. Niemniej jednak najważniejszą obróbką, jakiej poddawany jest materiał, stanowi proces hartowania. Dzięki niemu można uzyskać produkt w pełni bezpieczny do zastosowania jako elementy użytkowe oraz dekoracyjne. To właśnie ten rodzaj wyrobu najczęściej stosuje się w budownictwie, jak również architekturze wnętrz.

Na czym polega hartowanie?

To proces będący obróbką cieplną szkła płaskiego, który polega na oddziaływanie na niego najpierw bardzo wysoką, a następnie niską temperaturą, a całość trwa zaledwie kilka minut. W trakcie hartowania materiał nagrzewa się do temperatury mięknięcia, czyli 630-640 stopni Celsjusza w specjalnym piecu by na kolejnym etapie gwałtowne go schłodzić , najczęściej za pomocą sprężonego powietrza. Reszta procesu to studzenia tafli, aż osiągnie temperaturę pokojową. W trakcie hartowania na warstwach zewnętrznych szkła powstają naprężenia ściskające, natomiast na wewnętrznych rozciągające. Dzięki temu powstały produkt w porównaniu do pierwotnej wersji jest również bardziej odporny na siły zginające.

Jakie są efekty hartowania?

Opisywana obróbka ma ogromne znaczenie przede wszystkim ze względu na wzmocnienie szkła na uszkodzenia mechaniczne. Do jego rozbicia bowiem potrzeba nawet sześciokrotnie większej siły niż w przypadku wyrobów niehartowanych. Ponadto hartowane tafle nazywane są także szybami bezpiecznymi ze względu na sposób, w jaki ulegają stłuczeniu. Układ powstałych naprężeń sprawia, że rozpadają się na wiele bardzo drobnych kawałków, które nie są ostro zakończone, a więc nie istnieje tak duże ryzyko zranienia się. Właśnie tego rodzaju szkło powstaje między innymi w zakładach szklarskich Mochnik Glass w Opolu. Ponadto hartowanie uodparnia również formatkę na oddziaływanie szoku termicznego, czyli skrajnie zróżnicowanych temperatur. Produkty są w stanie wytrzymać temperatury w zakresie -50 do +200 stopni Celsjusza. Nie można także zapomnieć, że zahartowane szkło jest zdolne przenosić o wiele większe obciążenia.

Jakie jest zastosowanie szkła hartowanego?

Dzięki obróbce cieplnej producenci są w stanie wytworzyć produkty o znacznie szerszym wachlarzu eksploatacyjnym w porównaniu do tradycyjnych szkieł. Dzięki temu sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników, czyli na przykład w budynkach użyteczności publicznej jako drzwi, witryny sklepów lub ścianki działowe. Szkło hartowane w połączeniu z laminowaniem z powodzeniem może stanowić elementy dekoracyjne podłogi, stopnie na schodach czy balustrady. To z niego powstają zabudowy szklanych kabin prysznicowych, które to właśnie muszą cechować się odpornością na zróżnicowane wartości temperatur. Podobnie jak elementy dekoracyjne stosowane na zewnątrz, na przykład wiaty lub części elewacyjne budynków.

Opracowanie:
Opole, Składowa 6
tel. 77 423 28 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz