Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się szkło bezpieczne?

Czym charakteryzuje się szkło bezpieczne?

Szkło jest w ostatnich latach jednym z najpowszechniej wykorzystywanych w budownictwie i wykończeniach materiałem. Jak to się stało, że kruche i delikatne szkło stanowi podstawę ogromnych konstrukcji, tworząc ściany, podłogi, balustrady czy sufity nowoczesnych budynków? To możliwe dzięki zastosowaniu szkła bezpiecznego. Czym się ono charakteryzuje i gdzie jest stosowane?

Szkło bezpieczne, czyli jakie?

Zwykłe szkło ma niewiele zastosowań. Można robić z niego szyby, naczynia czy ozdoby, ale na tym wąski krąg możliwych się zamyka. Powodem jest kruchość. Wystarczy upadek z wysokości kuchennego blatu, aby szklanka rozprysła się na kawałki, które trzeba skrupulatnie wyzbierać, a i tak nie ma pewności, że po kilku dniach nie wdepniemy boleśnie w zapomniany odłamek. Takiego szkło w charakterze materiału budowlanego oznaczałoby katastrofę. Nie chcąc rezygnować z wyjątkowych właściwości optycznych i walorów estetycznych szkła, udoskonalono je. Powstało szkło bezpieczne.

Szkło bezpieczne występuje w wielu odmianach ‒ wyjaśnia specjalista z Usługowego Zakładu Szklarskiego Szkiełko. ‒ Co do zasady są to dwie sklejone tafle. Do klejenia można używać np. bardzo cienkiej przejrzystej folii, żywicy albo drutu. Dzięki takiemu zespoleniu dwóch szyb w momencie uderzenia nie dochodzi do rozbicia, ponieważ podzielone na odłamki szkło pozostaje przyklejone do warstwy spajającej. Szkło takie jest trudniejsze do uszkodzenia, a nawet jeśli do niego dojdzie, szklane odłamki nie wyrządzą nikomu krzywdy.

Szkło, które trudno rozbić, a dodatkowo nie stanowi niebezpieczeństwa? Taki materiał musiał znaleźć mnóstwo zastosowań! Przytaczamy je poniżej.

Zastosowania szkła bezpiecznego

Szkło klejone otacza nas ze wszystkich stron, ale szczególnie dobrze widać to w mieście. We współczesnym budownictwie triumfują dwa chętnie łączone materiały: szkło i beton. Powstają więc ogromne wieżowce, w których jednym z głównych budulców jest szkło. Architekci zapewniają w ten sposób mnóstwo dziennego światła we wnętrzach, a także efektowny wygląd z zewnątrz. Zastosowanie szkła sprawia, że wnętrza zyskują nieco „oddechu”, zdają się bardziej przestronne, optycznie lżejsze. Ze szkła bezpiecznego powstają także elementy małej architektury miejskiej, takie jak np. wiaty przystankowe.

Bezpieczne szkło klejone jest używane w samochodach. Podczas wypadku szyba wykonana z tej odmiany szkła nie rozpadnie się pod wpływem siły uderzenia i nie porani pasażerów. Stosowanie wysokiej jakości szkła bezpiecznego w nowoczesnych samochodach ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze, a także zabezpiecza przed kradzieżą.

Obecnie szkło bezpieczne wkracza na salony jako element wykończenia, a dokładniej – okładzina ścienna. Coraz częściej tworzone są np. kuchnie, w których płytki ceramiczne zastępują szklane panele, np. barwione lub z nadrukiem. Szkło pojawia się także na elewacjach oraz jako nowoczesny element wystroju przestrzeni tak domowych, jak i biurowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz