Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się napędowy pas klinowy?

Czym charakteryzuje się napędowy pas klinowy?

Obecnie żadna maszyna, czy to przemysłowa, czy sprzęt do codziennego użytku nie mógłby funkcjonować bez pasów napędowych. Ich najpowszechniej stosowanym rodzajem są klinowe. Dobre wyroby tego rodzaju cechuje przede wszystkim odporność na uszkodzenia. Ich znakiem rozpoznawczym jest trapezowy kształt, dzięki czemu idealnie współpracują z kołami pasowymi.

Rola pasów klinowych

Główne zadanie tego rodzaju elementów w mechanizmie stanowi przenoszenie momentu obrotowego z koła pasowego na wale napędowym na tego rodzaju koła jednostek odbiorczych. Jest to możliwe dzięki zjawisku tarcia, jakie zachodzi pomiędzy kołem a pasem. Poprawne działanie jednak wymaga precyzyjnego montażu z zachowaniem dostatecznego napięcia pasa. Ponadto tego rodzaju elementy mogą łączyć osobne osie w konstrukcjach, w których nie ma możliwości zastosowania kół zębatych. Dobre pasy klinowe charakteryzuje cicha praca i konieczność przeprowadzania niewielkich zabiegów konserwacyjnych, a takie produkty oferuje między innymi firma Optibelt Polska, której siedziba polskiego oddziału znajduje się w Dąbrowie Górniczej.

Budowa pasów klinowych

Struktura tych komponentów jest odgórnie zestandaryzowana, a ich szczegółowe wymiary określa norma PN-ISO 4184. Składają się z kilku warstw: nośnej, podatnej oraz osnowy. Pierwsza z wymienionych to stalowe bądź poliamidowe linki, wzmacniające pas, a z kolei druga jest tworzona z gumy. Rdzeń pokrywany jest zwulkanizowaną wcześniej tkaninową taśmą, której zadaniem jest poprawa parametrów tarcia. Całość przybiera kształt mający przekrój trapezu i stanowi wieniec bez końca – formę swoistej opaski. Wymienione cechy budowy pasa klinowego determinuje jego trwałość, giętkość oraz przyczepność, a dodatkowo pozwala na wypełnienie całej przestrzeni klinowej w kole pasowym.

Rodzaje i zastosowanie pasów

Trapezowa, klasyczna postać wyrobu jest jego podstawową i najszerzej stosowaną wersją. Wykorzystuje się go bowiem głównie w maszynach rolniczych, budowlanych oraz przemysłowych. Wśród nich można wyróżnić zaś następujące typy: wąsko- i wysokoprofilowe, otwarte lub zamknięte. Szczególnym rodzajem pasa klinowego jest jego uzębiona wersja, która ma znaczenie w mechanizmach, których praca cechuje się dużym obciążeniem i wysoką prędkością obrotową. Stąd też znaleźć je można przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Ich uzębienie stanowi skuteczne wzmocnienie powierzchni bocznych, a także wpływa na zmniejszenie siły tarcia. Coraz większą popularnością cieszą się również paski wieloklinowe, łączące w sobie cechy klasyczny oraz płaskich. Wykorzystuje się je przede wszystkim w konstrukcjach samochodów ciężarowych, jak również domowego sprzętu AGD.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, Budowlanych 11
tel. 32 261 91 92
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz