Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się astygmatyzm?

Czym charakteryzuje się astygmatyzm?

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób oczu. Jest ona spowodowana krzywiznami oraz nierównościami powierzchni rogówki. Narząd ten bierze udział w załamywaniu się promieni świetlnych i doprowadzaniem sygnału do siatkówki oka. W wyniku pojawiania się krzywizn widziany obraz ulega różnego rodzaju deformacjom. Schorzenie to występuje zarówno u dzieci, ale w zależności od przyczyn może pojawiać się w wieku późniejszym.

Co może być objawem astygmatyzmu

O wystąpieniu tego zaburzenia możemy mówić, kiedy widzimy obraz jako rozmyty i zniekształcony. Dodatkowo może pojawić się odbiór prostych linii jako krzywych lub układających się w elipsy. Osoby z astygmatyzmem często odczuwają także nienaturalne zakrzywianie się przestrzeni, co może mieć także wpływ na poruszanie się. Aby uzyskać lepsze widzenie, mrużymy oczy, przekrzywiamy głowę, co powoduje ogólne zmęczenie wzroku, ale także bóle głowy, relacjonuje szczegółowo Paweł Ryszkowski w Zakładu Optycznego Max-Q.

Przyczyny schorzenia wzroku

Poza wrodzoną krzywizną rogówki przyczyną astygmatyzmu mogą być także urazy mechaniczne czy patologiczne zmiany struktury tego narządu jak blizny rogówki. W takich sytuacjach wady mogą wystąpić w późniejszym wieku. Do pogorszenia wzroku mogą również przyczynić się źle dobranie okulary lub soczewki, ale też takie, które przez wiele lat nie były zmieniane. Podkreśla to konieczność regularnych badań okulistycznych, które pozwalają zmniejszyć lub wyeliminować wadę. Warto poddawać wzrok kontroli co najmniej raz na pół roku.

Rozpoznawanie astygmatyzmu


Diagnozowanie astygmatyzmu jest złożonym procesem badawczym. Uczestniczy nim kilka specjalistycznych okulistycznych urządzeń. Keratoskop oraz wideografia komputerowa mają na celu przede wszystkim pobrać informacje o krzywiznach występujących na rogówce pacjenta. Oftalometr Jawala pozwala ocenić stopień jej zniekształceń, dzięki czemu można dobrać najlepsze szkła cylindryczne do korekcji wady. Szkła cylindryczne mają za zadanie zmienić kąt padania i załamywania się światła na rogówce, przez co zmieniają sposób widzenia poszczególnych elementów przestrzeni.

Opracowanie:
Mstów, pl. Mickiewicza 22
tel. 888 905 910
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz