Materiał Partnera

Czym charakteryzują się opakowania kompostowalne?

Czym charakteryzują się opakowania kompostowalne?

Coraz większe nakłady nauki oraz gospodarki kierowane są w stronę rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Inicjatywy, które pozwalają pogodzić ekologię z designem, doprowadziły do produkcji opakowań biodegradowalnych oraz kompostowalnych. Każde opakowanie, które można przekazać na kompost, jest bezpieczne dla środowiska. Jednak nie każde biodegradowalne odpady można wykorzystać do produkcji organicznego nawozu.

Różnica pomiędzy opakowaniem degradowalnym, a kompostowalnym

Regulowany naturalnie proces degradowania opakowań następuje bez ingerencji człowieka i może trwać wiele lat. Jednak czas jego trwania nie wpływa na neutralność dla środowiska. Proces związany z przekształcaniem odpadów na kompost jest znacznie szybszy, w związku z tym różni się przede wszystkim doborem materiałów przeznaczonych do ich produkcji. Zachodzi on przede wszystkim w wyniku działania mikroorganizmów, dzięki czemu zostaje przekształcony w środki odżywcze dla roślin - podkreślają technolodzy firmy Bio Enterprise. 

Jak są zrobione opakowania kompostowalne

Opakowania kompostowalne są tworzone z naturalnych składników: soi kukurydzy i ziemniaków. Ich szybki rozkład wpływa na wzbogacenie gleby, ale ma także inne szeroko opisywane i pozytywne właściwości, które związane są ze zmniejszeniem śladu węglowego oraz emisji gazów cieplarnianych. Można również zakopać takie opakowanie bezpośrednio w ziemi, a potem spróbować odkopać i przekonać się, że nic z niego nie zostało. W ciągu kilku tygodni zostanie całkowicie wchłonięte przez glebę.

Konieczność sortowania odpadów


W produkcji opakowań biodegradowalnych ważne jest także odpowiednie sortowanie śmieci, które decyduje o tym, że odpady kompostowalne rzeczywiście trafią tam, gdzie ich miejsce, czyli do ziemi lub kompostowników. Ważne jest także edukowanie społeczeństwa, aby zechciało korzystać z tych opakowań, które mogą być również atrakcyjne dla oka, bo są nie tylko szare i jednolite. Można dostrzec tu wielkie pole do działania, ponieważ konsumenci szukają sposobów na zadbanie o swoje najbliższe otoczenie. Warto zwracać uwagę na funkcjonalność tego rozwiązania, które pomaga na oszczędzanie miejsca i bardziej schludną przestrzeń.

Opracowanie:
Złotów, Nieznanego Żołnierza 13
tel. 663 263 883
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz