Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się maty nawęglane?

Czym charakteryzują się maty nawęglane?

Jakość powietrza, zarówno pod względem czystości, jak i zapachu ma ogromne znaczenie w każdym pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie. W związku z tym w wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej wykorzystuje się różnorodne rozwiązania filtracyjne. Jednym z nich są maty nawęglane, które dzięki swoim uniwersalnym właściwościom mają również szereg innych zastosowań.

Rodzaje mat nawęglanych

Tradycyjne wersje tego rodzaju wyrobów są tworzone z wykorzystaniem węgla aktywnego w postaci pylistej, która zostaje naniesiona na syntetyczną, najczęściej poliestrową włókninę. Zostaje rozpylona w niewielkich ilościach, dzięki czemu nie powoduje wysokiego oporu przepływającego powietrza. Niemniej jednak przekłada się to na niższą żywotność tego rodzaju filtracji, dlatego tego typu wyroby nie sprawdzą się przy wysokiej aerodynamice. Znacznie lepszymi parametrami cechują się maty nawęglane zespolone, oferowane na przykład przez firmę Bodim z Tychów. Charakteryzują się konstrukcją dwóch warstw włókniny z najwyżej klasy filtracji oraz umieszczonego między nimi węgla aktywnego w postaci granulatu. To zapewnia skuteczną ochronę nie tylko przed nieprzyjemnymi zapachami, ale również pyłami. Ponadto zastosowany materiał zabezpiecza również samo złoże przed zanieczyszczeniem mechanicznym.

Zastosowanie włóknin nawęglanych

Mimo iż maty włókninowe często stosowane są w filtracji pyłowej, to tego rodzaju produkty dedykowane są w szczególności do oczyszczania z gazów. Chodzi tutaj przede wszystkim o deodoryzację powietrza, dlatego znajdują swoje zastosowanie między innymi jako wkłady do kuwet dla zwierząt, filtrów do okapów kuchennych działających w obiegu zamkniętym, jak i odkurzaczy czy wentylacji grawitacyjnej. Takie rozwiązanie to alternatywa dla tradycyjnych filtrów węglowych, która sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie istotna jest lekkość wkładów filtracyjnych. Maty nawęglane w niewielkich formatach mogą być również wykorzystywane jako filtr wspomagających w maseczkach ochronnych. Należy pamiętać, że mogą one jedynie zwiększyć skuteczność oczyszczania, ale nie są dedykowane jako jedyny wkład.

Praktyczne działanie mat

Decydując się na zakup takiego rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę ilość zastosowanego w produkcie węgla aktywnego, bez względu na jego formę. To ona będzie decydowała o skuteczności produktu, stąd też należy uwzględnić czas kontaktu filtrowanego powietrza z wielkością jego przepływu. Na szczęście wielu producentów pozwala na dostosowanie wyrobu do oczekiwań klienta, także pod kątem wielkości oraz kształtu. W tym zakresie można liczyć na fachowe doradztwo, dlatego najlepiej zaopatrywać się w maty bezpośrednio w firmach, które zajmują się ich wytwarzaniem. Na koniec warto wspomnieć również o tym, że zastosowany węgiel aktywny ma ograniczony czas efektywnego działania, dlatego z upływem czasu konieczna jest wymiana włókniny na nową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz