Materiał Partnera

Czym charakteryzują się listwy szczotkowe?

Czym charakteryzują się listwy szczotkowe?

Ciepło domowe jest dla nas bardzo ważne – i mamy tu na myśli nie tylko miłą atmosferę, ale i ciepło fizyczne, temperaturę. Nikt nie lubi przecież marznąć zimą i chować się głęboko pod kocem, gdy termometr wskazuje wartość ujemną na zewnątrz. Dbamy więc o szczelność okien, ale często zapominamy o szczelności drzwi zewnętrznych. Jak możemy uszczelnić drzwi i czym są listwy szczotkowe?

Nieszczelne drzwi – problem w każdym budynku

O szczelność drzwi zewnętrznych powinniśmy dbać nie tylko w domach jednorodzinnych, gdzie wychodzą one bezpośrednio na zewnątrz, ale także w blokach. Drzwi, które prowadzą na klatki schodowe, sprowadzają do naszych mieszkań chłód przez panujące na korytarzach przeciągi – mogą być one spowodowane nieszczelnymi oknami klatki, czy drzwiami wejściowymi na dole. 

Rzadko ma to miejsce w nowych blokach, jednak w starszych budynkach owszem, po prostu ze względu na stopień zużycia – mówi nam przedstawiciel firmy GK PRODUCT z Żarw końcu każdego dnia drzwi do klatki schodowej otwierają się wiele razy

Kiedy mamy problem z nieszczelnością drzwi, nie musimy ich od razu wymieniać – często wystarczy po prostu odpowiednie uszczelnienie.

Możliwości uszczelniania drzwi

Fachowcy wskazują, że są trzy podstawowe metody uszczelnienia drzwi do naszych domów, mieszkań, czy innych wnętrz. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to po prostu oklejenie uszczelką – jest to jednak skojarzenie błędne, bo drzwi nie możemy okleić tak jak okien, ponieważ połączenie drzwi i futryny wygląda tu nieco inaczej. Uszczelka albo uniemożliwiłaby nam zamknięcie drzwi, albo byłaby ułożona w taki sposób, że po kilku otwarciach zaczęłaby odpadać. W drzwiach interesuje nas przede wszystkim ich dolna część – to tędy zwykle chłód dostaje się do wewnątrz. Możemy wybrać standardową uszczelkę piankową, listwę z PCV albo listwę szczotkową, na której postaramy się skoncentrować.

Alternatywa dla innych uszczelnień

Najciekawsze spośród wymienionych uszczelnień to listwa szczotkowa, którą cechuje łatwość montażu i duża skuteczność. Listwy szczotkowe dostępne są w wykonaniu z rowkiem do montażu w profilu stalowym albo bez rowka, do bezpośredniego montażu do konstrukcji. Profile montażowe mogą być w wykonaniu ocynkowanym, co jest ich dodatkową zaletą. Co charakteryzuje takie listwy? Świetnie sprawdzają się przy szerokich i niestandardowych drzwiach, uszczelniając dolną przestrzeń między drzwiami i podłogą. Zapobiega to przeciągom, a także dostawaniu się do wnętrza pyłu i hałasu. Listwy szczotkowe widocznie pomagają zmniejszyć koszty energii, co jest szczególnie istotne dla właścicieli domów jednorodzinnych, ale nie tylko – w końcu nasze opłaty czynszowe w spółdzielniach, czy wspólnotach, mają swoje podstawy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na długość całkowitą listwy szczotkowej i długość szczeciny. Bez wątpliwości jest to dobre rozwiązanie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz