Materiał Partnera

Czym charakteryzują się łańcuchy zębate?

Czym charakteryzują się łańcuchy zębate?

W trudnych warunkach pracy i zmiennym obciążeniu dobrym rozwiązaniem w transporcie napędu jest łańcuch zębaty. W przeciwieństwie do pasów cechuje się znacznie cichszym działaniem, a także większą stabilizacją nawet przy dużej prędkości. Ponadto zapewnia długotrwałą i przede wszystkim bezawaryjną pracę urządzenia. To element zyskujący coraz większą popularność, wykorzystywany głównie w przemyśle hutniczym oraz motoryzacyjnym.

Budowa łańcucha zębatego

Składa się z płytek w kształcie trapezu, co pozwala na dopasowanie do kształtu kół zębatych. Stąd też jego nazwa, gdyż stosuje się go głównie do przekładni wyposażonych w tego typu elementy konstrukcyjne. Taka budowa zabezpiecza też łańcuch przed zsunięciem się i zapewnia jego właściwą stabilizację podczas ruchów. Inne określenie to cichobieżny ze względu na to, że charakteryzuje się cichą pracą, nawet w trudnych warunkach, którym jest dedykowane. Ponadto profil jego części sprawia, że stanowi produkt wydajny. Można dokonać jego zakupu między innymi w agencji zaopatrzenia technicznego Reall, mającej swoją siedzibę w Lublinie.

Zalety łańcuchów zębatych

Producenci przekładni niezwykle często sięgają po tego rodzaju komponenty przede wszystkim ze względu na ich wysoką trwałość, a także stosunkowo niskie oraz równomierne zużycie nawet w czasie intensywnej eksploatacji. Dodatkowo sprawdzają się przy wysokich i szybkich obrotach, gdyż dopuszczalna prędkość w ich przypadku wynosi aż do 50 m/s. Ich zastosowanie to nie tylko wydajność i wysoka wytrzymałość, ale także zdecydowanie niższe wykorzystanie samych kół zębatych, dzięki stabilnej podziałce. Warto także wspomnieć o odporności łańcuchów zębatych na wibracje, przekładających się się na płynną pracę. Co ciekawe w porównaniu do napędowych pasów zębatych cechuje je znacznie niższa emisja hałasu. Ma to ogromne znaczenie dla przestrzegania przepisów BHP w miejscu pracy, na przykład na halach produkcyjnych.

Wykorzystanie łańcuchów zębatych

Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość mogą być stosowane w środowiskach agresywnych i tych, w których panuje wysoka temperatura. W związku, z czym można je znaleźć, chociażby w branży hutniczej przy produkcji szkła opakowaniowego lub na liniach produkcyjnych w przemyśle motoryzacyjnym. Nie można pominąć także przekładni napędowych znajdujących się w silnikach maszyn oraz pojazdów o dużej mocy. Często w takim przypadku łańcuchy są dodatkowo hartowane i wykonywane na zamówienie. Mimo wysokich kosztów zakupu coraz większa liczba producentów decyduje się na ich montaż w warunkach ze zmiennym obciążeniem ze względu na to, że zapewniają bezawaryjną pracę urządzenia.

Opracowanie:
Lublin, Wojciechowska 7l
tel. 81 536 13 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz