Materiał Partnera

Czym charakteryzują się fotele ergonomiczne?

Czym charakteryzują się fotele ergonomiczne?

Wiele osób uważa, że praca biurowa jest jedną z najlżejszych, jaką można wykonywać. Wymaga ona oczywiście dużo większego wysiłku umysłowego, jednak dla zdrowia pracownika nie jest tak obciążająca, jak ta wykonywana fizycznie. Okazuje się jednak, że czynności realizowane zza biurka również mają znaczenie dla obciążenia fizycznego. Dotyczy ono przede wszystkim kręgosłupa. Dlatego koniecznie jest dopasowanie ergonomicznego fotela. Czym dokładnie powinien się charakteryzować?


Krzesło ergonomiczne – podstawowe informacje

Praca biurowa wykonywana jest najczęściej w pozycji siedzącej, przed ekranem komputera. Istotne jest zatem przyjęcie odpowiedniej pozycji, dzięki czemu można uchronić swój kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem. Jak dobrać odpowiedni fotel do pracy biurowej lub pracy w domu? Przede wszystkim powinien być ergonomiczny - ma to kolosalne znaczenie dla zdrowia kręgosłupa.

Wybierając fotel, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak:

  • możliwość dopasowania oparcia,
  • możliwość dopasowania wysokości siedziska, podłokietników,
  • kształt oparcia oraz elementy dodatkowe wspomagające kręgosłup,
  • wyposażenie umożliwiające odpoczynek odcinka szyjnego,
  • odpowiednia wentylacja oparcia oraz siedziska,
  • wysoka jakość wykonania.


Dopasuj fotel do swoich potrzeb

Dostępne obecnie na rynku krzesła biurowe cechuje możliwość ich dopasowania do praktycznie każdego użytkownika. Producenci foteli ergonomicznych oferują szereg możliwości, dzięki którym możliwe jest odpowiednie ustawienie krzesła do konkretnej osoby. Wysokiej jakości siedzisko powinno mieć możliwość regulacji już nie tylko w pionie. Producenci oferują możliwość dopasowania siedziska – w przód oraz w tył. Samo oparcie również powinno posiadać odpowiedni zakres regulacji, który pozwoli przyjąć optymalną pozycję przy pracy. Istotnym elementem są również wszelkiego rodzaju dodatki w postaci regulowanych elementów na odcinku plecowym. Nie bez znaczenia będą podłokietniki – coraz częściej i one posiadają regulację.

Specjalista z firmy Salon Meblowy OmegaOffice zauważa: Fotele ergonomiczne powinny umożliwiać ułożenie kręgosłupa siedzącej na nim osoby w literę „S”. Taka pozycja jest najbardziej optymalna i pozwala na odciążenie kręgosłupa. Nowoczesne modele, dzięki możliwościom regulacji siedziska oraz oparcia, zapewniają uzyskanie właśnie takiej pozycji – dodaje.


Ergonomiczny fotel wpływa przede wszystkim na zdrowie osoby pracujące przy biurku przez 8 godzin lub więcej. Dzięki odciążeniu kręgosłupa pracownik może skupić się na wykonywanych obowiązkach. Wybierając fotel, nie warto oszczędzać. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór siedziska wysokiej jakości – wykonanego z odpowiednich materiałów, które dodatkowo posiada szereg możliwości regulacji. W ten sposób niezależnie od tego, kto będzie korzystał z krzesła – dopasuje go do swoich indywidualnych potrzeb.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz