Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się aparaty ortodontyczne ruchome?

Czym charakteryzują się aparaty ortodontyczne ruchome?

Ortodoncja zajmuje się rozpoznawaniem, profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu, które mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, m.in. do ścierania i uszkodzeń zębów oraz próchnicy i zapalenia dziąseł. Z roku na rok coraz większa liczba pacjentów zgłasza się do stomatologów i podejmuje odpowiedniego leczenia, ponieważ krzywe zęby łączą się również z nieestetycznym wyglądem, co może doprowadzić do zmniejszenia pewności siebie i ograniczenia uśmiechania się. Leczenie pomaga skuteczniej i sprawniej czyścić zęby, a także usprawnia utrudnioną do tej pory artykulację oraz żucie. Na pomoc przychodzą specjalne aparaty ortodontyczne, wśród których można wyróżnić ich dwa rodzaje: stałe oraz ruchome.

Aparat stały czy ruchomy?

Rodzaj aparatu ortodontycznego, który powinni nosić pacjenci zależy od wielu czynników: typu wady zgryzu, wieku pacjenta, jego chęci współpracy, a także ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Większość pacjentów wymaga leczenia aparatami stałymi składającymi się z małych zameczków, które naklejone są na powierzchnię zęba. Tego rodzaju aparaty nie ingerują w części podniebienia jamy ustnej. W tym artykule skupimy się jednak na drugim rodzaju aparatów ortodontycznych – ruchomych.

Aparaty ortodontyczne ruchome są przeznaczone głównie dla dzieci w wieku 5-11 lat. Okres ten cechuje się ciągłym rozwojem organizmu, a młodzi pacjenci nie mają jeszcze odpowiedniej ilości zębów. Za ich pomocą można korygować jedynie niewielkie wady zgryzu. Aparaty ruchome nie są mocowane w jamie ustnej na stałe, dlatego każdy pacjent może je samodzielnie wkładać i wyjmować. Są również używane przez osoby dorosłe, które z pewnych powodów nie mogą korzystać z aparatów stałych. Ich zaletami są: mniejsza uciążliwość użytkowania, łatwość w higienie oraz mała bolesność zębów.

Rodzaje aparatów ruchomych

Aparaty czynnościowe są przeznaczone tylko dla dzieci i młodzieży – przy zębach mlecznych (7-10 rok życia) lub w czasie skoku wzrostowego (11-14 lat).  Działają na bardzo szerokim obszarze, ponieważ korygują wzrost szczęk i mają wpływ na tkanki miękkie oraz mięśnie twarzy.

Podczas leczenia ortodontycznego można użyć również płytek – aparatów górnych lub dolnych, składających się z plastikowej podstawki oraz metalowych klamer, które go trzymają. Są one stosowane w przypadku, gdy nie ma potrzeby zakładania stałego aparatu ortodontycznego.

W celu utrzymywania wyprostowanych zębów po zakończeniu leczenia ortodontycznego stosuje się retainery, które są aparatami biernymi, nie przesuwającymi zębów. Mają one zapobiec tendencji do ponownego krzywienia się zębów. O doborze tego typu aparatu decyduje lekarz ortodontawyjaśnia właściciel kliniki stomatologiczno-ortodontycznej Saska Smile, która świadczy szeroki zakres usług stomatologicznych dla dorosłych i dzieci.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz