Materiał Partnera

Czym cechuje się zdrowa żywność?

Czym cechuje się zdrowa żywność?

Panująca obecnie moda na zdrowy tryb życia skłania ludzi do poszukiwania na sklepowych półkach produktów z oznaczeniem BIO. Tak zwana zdrowa żywność to dziś już nie tylko warzywa i owoce, ale także całe gremium produktów nieprzetworzonych, ekologicznych i opakowanych w przyjazne dla środowiska pojemniki. Pomimo iż nie ma jasnych kryteriów, jakie powinna spełniać zdrowa żywność, przyjrzyjmy się jakie mieć posiadać cechy.

Jak jeść zdrowo?

Sekret zdrowego odżywiania nie polega na spożywaniu wyłącznie produktów z zieloną metką. Kluczowe jest prowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety, dostosowanej do konkretnej osoby. Ogólne zasady dietetyki zakładają, że powinno spożywać się minimum pięć posiłków
w ciągu dnia. Nawyk ten dobrze stabilizuje poziom glukozy we krwi, przez co rzadziej odczuwa się głód.

„Przyjmowane przez ludzi posiłki powinny składać się z dużej ilości warzyw, powinny być różnorodne składem i konsystencją oraz być jak najmniej przetworzone” – dodaje ekspert z firmy Sylwit.

Wśród produktów, które warto wybierać, powinny pojawiać się szczególnie te uważane za zdrowe. Wskazanym jest więc unikanie wszelkiego rodzaju fast foodów, gotowych dań dostępnych
w sklepach, a także tych, które zawierają ogromne ilości cukru.

Jakie produkty wybierać?

Odpowiedź wydaje się być prosta i wielokrotnie już wspominana – najzdrowsze. Czym więc charakteryzuje się zdrowa żywność?

  • Zdrowa żywność nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników. Produkt, który się kupuje, powinien mieć jak najbardziej zbliżony do jego naturalnego skład. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, szczególnie w przypadku towarów, które są importowane do naszego kraju, co wymaga zastosowania środków przedłużających ich trwałość.
  • W składzie zdrowej żywności występują naturalne cukry, które są dobrze tolerowane przez organizm człowieka.
  • Zdrowa żywność powinna pochodzić z ekologicznych upraw i hodowli. Wybierając takie produkty, nie tylko oszczędza się swoje zdrowie, ale też chroni się środowisko przed nadmiernym narażeniem na działanie nawozów i pestycydów.
  • Produkt, którego składu się nie rozumie, a czasem nawet nie potrafi się wymówić, zdecydowanie nie będzie należał do kategorii zdrowej żywności.

Dbanie o własne zdrowie oznacza również wybieranie naturalnych kosmetyków. Tworzone są one z dokładnie wyselekcjonowanych surowców i mogą być doskonałym źródłem witamin i minerałów, podobnie jak w przypadku zdrowej żywności.

Pełnia zdrowia wynika nie tylko ze stosowania odpowiedniej diety i pielęgnacji własnego ciała. Ważne są również sport, dobre towarzystwo i pozytywne nastawienie do świata. To wszystko w połączeniu ze zdrową żywnością korzystnie wpływa na funkcjonowanie ciała i umysłu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz