Czy zielona herbata odchudza? Właściwości zielonej herbaty

Czy zielona herbata odchudza? Właściwości zielonej herbaty

Zastanawiasz się, co może pomóc w skutecznym odchudzaniu? Zmień nawyki i pomyśl o codziennym piciu aromatycznego naparu. Sprawdź, czy zielona herbata pomaga pozbyć się nadwagi i jak prawidłowo ją parzyć. Przeczytaj, dlaczego jeszcze warto pić zieloną herbatę. Niestety picie naparu w nadmiernych ilościach może być szkodliwe. Dowiedz się, kto nie powinien sięgać po zieloną herbatę.

Czy zielona herbata odchudza?

Badanie wskazują, że regularne picie zielonej herbaty wspomaga odchudzanie. Składniki odżywcze zawarte w tym aromatycznym napoju, czyli m.in. kofeina, wpływają na szybszą przemianę materii. Dodatkowo napar zmniejsza apetyt i wspomaga spalanie tłuszczu, na czym szczególnie zależy wszystkim osobom na diecie. Poza tym herbata zielona przeciwdziała wchłanianiu tłuszczu z pożywienia i jest polecana przy problemach z trawieniem oraz wzdęciach. Ma działanie oczyszczające, usuwa toksyny i zapobiega cellulitowi.  

Niestety samo picie zielonego naparu nie wystarczy. Niezbędne są odpowiednie ćwiczenia i zdrowe odżywianie na co dzień, jednak regularne przyjmowanie naparu znacząco pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Szczególnie polecane jest picie zielonej herbaty na noc – koniecznie z drugiego parzenia. Taki napar wycisza i relaksuje po ciężkim dniu. Warto pamiętać, by w czasie odchudzania odstawić używki, które osłabiają działanie zielonej herbaty.

Co daje picie zielonej herbaty?

Już wiesz, że picie tego pysznego naparu wspomaga odchudzanie. Sprawdź, jakie jeszcze są niezwykłe właściwości zielonej herbaty:

 • Chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem i zawałem
 • Poprawia koncentrację dzięki zawartości kofeiny
 • Wykazuje działanie antynowotworowe
 • Chroni przed poparzeniami
 • Przeciwdziała próchnicy i parodontozie
 • Jest wykorzystywana w kosmetykach do cery trądzikowej

Jak parzyć zieloną herbatę?

Czy wiesz, że parzenie zielonej herbaty jest bardzo proste? Dla wielu osób staje się codziennym rytuałem. Twardą wodę należy najpierw przefiltrować. Jeśli nie masz takiej możliwości, alternatywą jest wykorzystanie wody mineralnej. Zagotuj wodę i poczekaj, aż chwilę przestygnie. Wsyp łyżeczkę suszu do szklanki i zalej lekko ostudzoną wodą. Przykryj naczynie i poczekaj 4 minuty – napar jest gotowy do picia. Tak przygotowana herbata ma działanie pobudzające.

Niektórzy uważają, że koniecznie powinno się wylać wodę z pierwszego parzenia i dopiero powtórnie zaparzyć herbatę. Napar z drugiego parzenia wykazuje działanie wyciszające, więc jest polecany do picia wieczorami. Warto pamiętać, że liście dobrego gatunku można parzyć wielokrotnie, ponieważ wciąż zachowują swój aromat i właściwości.

Ile filiżanek zielonej herbaty można pić dziennie?

Dziennie możesz wypić maksymalnie 5 filiżanek zielonej herbaty. Większa ilość może być szkodliwa dla zdrowia i spowodować dolegliwości, takie jak:

 • Bóle głowy
 • Rozdrażnienie
 • Kłopoty ze snem
 • Wzrost ciśnienia  
 • Problemy z wchłanianiem wapnia i żelaza, co może doprowadzić do osteoporozy lub anemii
 • Dolegliwości żołądkowe

Zielonej herbaty powinny unikać osoby starsze oraz osoby z jaską lub nadciśnieniem tętniczym – herbata może dodatkowo wchodzić w interakcje z lekami. Nie jest również zalecana małym dzieciom.

Czy w ciąży można pić zieloną herbatę?

Tak, przyszłe mamy mogą pić napar, jednak w ograniczonych ilościach. Nadmierne picie zielonej herbaty w ciąży nie jest wskazane ze względu na zawartość kofeiny. Poza tym zbyt częste picie tego aromatycznego naparu może mieć negatywny wpływ na wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Również mamy karmiące powinny ograniczyć picie zielonej herbaty.

Oceń artykuł (2)
4,0
Komentarze
Dodaj komentarz