Materiał Partnera

Czy zbieranie i sprzedaż złomu się opłaca?

Czy zbieranie i sprzedaż złomu się opłaca?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy pieniądze leżą na ulicy? Biorąc pod uwagę możliwość zarobienia dodatkowej gotówki – dzięki zbieraniu i sprzedaży złomu – można by odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Ale czy to naprawdę się opłaca? Sprawdźmy!

Skąd można brać złom?

Najczęściej złom dostępny jest w gospodarstwach domowych, opuszczonych fabrykach, śmietnikach czy pustostanach lub ruinach. Jednak w przypadku dwóch ostatnich miejsc istotna jest kwestia własności, ponieważ zbieranie złomu na terenie opustoszałych budynków może być uznane za kradzież. Zarabianie na tym większych pieniędzy jest możliwe wtedy, gdy jest się systematycznym w zbieractwie. Warto też zwrócić uwagę na produkty, których używamy w domu – coraz częściej kupujemy wiele artykułów puszkowanych. Wystarczy tylko wyrobić w sobie nawyk odkładania zużytych opakowań w jedno miejsce, a później spieniężyć je na skupie. Oczywiście zysk ze sprzedaży złomu jest odłożony w czasie, ponieważ potrzeba sporo zbierania, aby uzyskać zadowalającą sumę. Zaleca się również zrobienie porządków w swojej piwnicy lub garażu i pozbycie się niepotrzebnego sprzętu (lub rozebranie go na części) – a przy okazji można zarobić. Coraz nowocześniejszym podejściem staje się także oddawanie rzeczy na złomowisko – nie tyle jako możliwość zarobku – ale przede wszystkim jako proces segregacji śmieci. W ten sposób możemy wspomóc środowisko.

Sprzedaż złomu

Dzięki gromadzeniu złomu można uzyskać całkiem pokaźne dochody. Wśród najbardziej popularnych materiałów do zbierania wyróżnia się:

  • puszki aluminiowe – dostępne w dużej ilości (na kilogram potrzebne jest ok. 50 do 70 sztuk);
  • złom żeliwny/stalowy;
  • miedź (w tym kable i przewody);
  • mosiądz.

Cena za kilogram waha się w zależności od rodzaju materiału i obowiązującego kursu walutowego. Poza wymienionymi wyżej materiałami, można także zbierać makulaturę i szklane butelki, np. po piwie. Jak dodaje nasz rozmówca, przedstawiciel firmy Metalic S. J.: Metalic to firma, która od początku swojego istnienia zajmuje się skupem złomu. Zakupioną stal i metale kolorowe poddajemy procesowi recyklingu, co pozwala na ponowne wykorzystanie tych surowców w celach przemysłowych.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz