Artykuł sponsorowany

Czy za wycinkę drzew można otrzymać odszkodowanie?

Czy za wycinkę drzew można otrzymać odszkodowanie?

Wycinka drzew to proces, który ściśle podlega zasadom i przepisom prawnym. Zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, do każdej wycinki, niezależnie od tego, czy drzewostany znajdują się na prywatnej posesji, czy na działce sąsiada, obowiązkowe jest uzyskanie stosownego zezwolenia od właściwych organów. Sprawdźmy, kto może starać się o odszkodowanie za wycinkę i jak to zrobić.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za wycinkę drzewa?

Najczęstszym powodem wycinki drzew jest konieczność przyłączania mediów. W takiej sytuacji właściciel gruntu może ubiegać się z tego tytułu o odszkodowanie od przedsiębiorstwa przesyłowego lub właściciela owych urządzeń.

Zdarzają się sytuacje, kiedy do wycinki w celu przyłączania gazu lub energii elektrycznej, nieuniknione okazuje się zlikwidowanie drzew nie na prywatnej posesji, ale na działce sąsiada. W przypadku wycięcia takich drzew bez zezwolenia wtedy również właścicielowi działki przysługuje odszkodowanie.

O odszkodowanie za wycinkę ma także prawo starać się właściciel nieruchomości, kiedy na jego posesji doszło do likwidacji drzew bez pozwolenia lub z przekroczeniem warunków w nim określonych. W większości przypadków dotyczy to drzewostanów, które znajdują się na granicy działki, a więc pozostają sporne.

Jak uzyskać odszkodowanie za wycinkę?

Przepisy szczegółowo regulują tryb ustalania odszkodowania i sposób jego otrzymania. Zalecane jest, aby ustalenie kwoty przebiegało dobrowolnie między obiema stronami sporu, co w znacznym stopniu przyspiesza cały bieg sprawy. Niestety brak wiedzy z tego zakresu może spowodować nieprawidłowe obliczenia kwoty, a w rezultacie przyjęcie zbyt niskiego odszkodowania.

Aby zatem uniknąć problemów z niesprawiedliwym wyliczeniem odszkodowania, warto skorzystać z pomocy specjalistów z Pracowni Projektowej Magdalena Loose. Pracownicy firmy mają doświadczenie w obszarach uzyskiwania odszkodowań, a także wiedzą dokładnie, jakie stawki obowiązują dla poszczególnych gatunków roślin, dzięki czemu są w stanie odpowiednio wyliczyć wysokość zadośćuczynienia.

Warto wspomnieć o tym, że specjaliści z Pracowni Projektowej dodatkowo zajmują się inwentaryzacją zieleni, przeprowadzaniem ekspertyz oraz wydawaniem opinii dendrologicznych. Są to dokumenty wymagane nie tylko przy staraniu się o zezwolenie na wycinkę drzew, ale również dzięki szczegółowym analizom pracownicy są w stanie zyskać informacje, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do nielegalnej wycinki. Następnie takie akta dołączane są do wniosku o odszkodowanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz