Czy z endometriozą można zajść w ciążę?

Czy z endometriozą można zajść w ciążę?

Tak, kobiety borykające się z endometriozą mogą zajść w ciążę, jednak często nie jest to łatwe. Staranie o dziecko w wielu przypadkach poprzedza długotrwałe leczenie. Dowiedz się, jak endometrioza wpływa na płodność i jakie są szansę na zajście w ciążę. Poznaj sposoby leczenia. Przeczytaj, czy choroba jest groźna dla przyszłych mam i na co należy uważać.

Jak endometrioza wpływa na płodność?

Endometrioza określana jest również jako zewnętrzna gruczolistość macicy. W wyniku choroby dochodzi do przemieszczania się komórek złuszczającej się błony śluzowej macicy do innych narządów. Z czasem może dojść do wytworzenia się guzów i torbieli, a w zaawansowanej fazie nawet do zrastania z innymi narządami. Jeśli ogniska endometriozy rozwiną się w jajnikach lub jajowodach, skutkiem może być właśnie niepłodność.

Dowiedz się, jak zdiagnozować endometriozę.

Endometrioza a ciąża – wpływ ciąży na chorobę

Wielu ginekologów rekomenduje kobietom dotkniętym endometriozą zajście w ciążę jak najwcześniej, zanim pojawią się zaawansowane torbiele i zrosty. W wielu przypadkach stan błogosławiony zdecydowanie łagodzi uporczywe objawy endometriozy. Zmniejszenie dolegliwości przypisuje się progesteronowi, którego poziom w czasie ciąży się zwiększa i wycisza ogniska endometriozy, a także zatrzymaniu miesiączki.

Niestety ciąża przy endometriozie nie jest rozwiązaniem na zupełne zatrzymanie choroby. Zmniejszenie dolegliwości mija niestety zaraz po urodzeniu dziecka lub kilka miesięcy po porodzie. Objawy może złagodzić karmienie piersią, które obniża poziom estrogenów.

Niektóre przyszłe mamy są w odwrotnej sytuacji i skarżą się na jeszcze większy dyskomfort w czasie ciąży. Powiększanie macicy doprowadza do naciągania i rozrywania powstałych zrostów, co tylko nasila niepożądane objawy. U ciężarnych zwiększa się też poziom estrogenu, co może sprzyjać rozwijaniu się ognisk endometriozy.

Leczenie endometriozy a szanse na zajście w ciążę

Objawy endometriozy można łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych. Na początku zwykle wystarczą takie dostępne bez recepty, później nie obejdzie się bez silniejszych preparatów przepisywanych przez lekarza. Nie jest to jednak metoda leczenia, a jedynie zwalczania bolesnych dolegliwości. Chorobę zatrzymać można, stosując leczenie hormonalne, jednak wiąże się to ze zmniejszeniem płodności.

Kobietom, które chcą poprawić swoją płodność, lekarze zalecają laparoskopię, czyli operacyjne wycięcie zmian chorobowych wykonywane w niektórych przychodniach specjalistycznych. Udrożnienie jajowodów czy wycięcie torbieli może ułatwić zapłodnienie. Stosowane są też nowoczesne terapie hormonalne, a u kobiet dojrzałych jedynym ratunkiem może być in vitro.

U kobiet, które nie planują już ciąży i u których żadne metody leczenia endometriozy nie są skuteczne, ostatecznym rozwiązaniem jest usunięcie macicy wraz z jajowodami i jajnikami.

Czy endometrioza jest groźna dla kobiet w ciąży?

Ciąża to czas, gdy endometrium, czyli błona śluzowa wyścielająca wnętrze macicy, zmienia się, by możliwy był prawidłowy rozwój płodu. Dzięki temu objawy endometriozy są złagodzone, nie dochodzi do złuszczania, dlatego istnieje przekonanie, że zajście w ciąże może zahamować rozwój choroby, przynajmniej na jakiś czas.

Endometrioza i ciąża niosą pewne niebezpieczeństwo. Choroba nie jest groźna dla ciężarnej, ale w niektórych przypadkach mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Jeśli u chorej kobiety jeszcze przed ciążą wytworzyły się zrosty i guzki, pod wpływem powiększającej się macicy mogą powodować dyskomfort. Nie można lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów, szczególnie że na początku ciąży endometrioza może przyczyniać się do krwawienia z dróg rodnych, co może grozić poronieniem lub w późniejszym okresie przedwczesnym porodem. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz