Artykuł sponsorowany

Czy wysłać dziecko do żłobka?

Czy wysłać dziecko do żłobka?

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas tylko dla rodziców i malucha. Jednak z czasem, kiedy dziecko staje się coraz większe, pojawiają się myśli o wysłaniu go do żłobka. Czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem? A może lepiej poczekać, aż dziecko będzie miało dwa i pół roku i będzie mogło pójść do przedszkola? Zobacz, jakie są zalety i wady wysyłania dziecka do żłobka!

Zalety żłobka

Jak mówi nam właścicielka żłobka i przedszkola dwujęzycznego Baby City,  rodzice często mają wątpliwości co do tego, czy warto zapisywać dziecko do żłobka. Z jednej strony czują, że to dobre rozwiązanie dla ich pociechy, z drugiej nie chcą zbyt szybko podejmować decyzji. Co mówią o tym eksperci? Uczęszczanie do żłobka jest ważnym punktem w rozwoju każdego dziecka! Maluchy, które chodziły do takiej placówki, są bardziej kontaktowe i samodzielne.

Żłobki nie są obecnie tylko miejscem opieki, ale również miejscem kreatywnego rozwoju w obszarach przygotowujących dzieci do dalszych etapów edukacyjnych. Doświadczeni nauczyciele poprzez zabawę wprowadzają elementy edukacyjne, które później przekładają się na naukę pisania, liczenia czy czytania. Mówimy tutaj o zajęciach rytmicznych i muzycznych, sensorycznych, artterapii, bajkoterapii i wielu innych.  Niektóre żłobki są dwujęzyczne, które dodatkowo rozwijają wrażliwość słuchową dzieci na inne języki.

To także doskonałe miejsce do zawierania pierwszych przyjaźni, nauki ról społecznych i nauki życia w społeczeństwie. Dzieci wśród swoich rówieśników uczą się empatii, pracy w grupie, dzielenia się zabawkami, nabierają odwagi i potrafią zadbać same o siebie. Wszystko to sprawia, że chodzenie do żłobka bardzo pozytywnie wpływa na dziecko. 

Wady żłobka

Mówiąc o żłobku, należy wspomnieć także o wadach takiego rozwiązania. Czy są powody, dla których dziecko powinno raczej zostać w domu z mamą lub z tatą, a nie iść do placówki takiej jak żłobek? Jako minus wysyłania dziecka do żłobka można wymienić tęsknotę - zarówno dziecka za rodzicami, jak i rodziców za dzieckiem. Niektóre dzieci dłużej przeżywają rozłąkę od innych, konieczność chodzenia do żłobka może dla nich być trudna na początku. Dlatego dobrym pomysłem jest po prostu stopniowe przyzwyczajanie dziecka do nowego miejsca, wystarczy przez kilka pierwszych dni zostawiać tam dziecko na krótszy czas, aby dać mu czas na aklimatyzację.

Mimo to tęsknota i pierwsze tygodnie w żłobku będą dla dziecka cenną lekcją. Maluch nauczy się, że rodzice zawsze po niego wracają, a do tego będzie bardziej samodzielny. Jedno jest pewne - żłobek to miejsce, do którego warto zapisać dziecko!
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz