Artykuł sponsorowany

Czy warto zostać zegarmistrzem?

Czy warto zostać zegarmistrzem?

Zawód zegarmistrz kojarzy nam się z dawnym rzemiosłem, dla którego raczej nie ma miejsca na współczesnym rynku pracy. Jednak profesja ta ma się całkiem dobrze. Współczesny zegarmistrz prowadzi działalność gospodarczą, naprawia i konserwuje różne zegarki, kontaktuje się z producentami, dostawcami części, klientami.  Oprócz gruntownej wiedzy o skomplikowanych mechanizmach, musi mieć zdolności manualne oraz interpersonalne i sprzedażowe. 

Jak uzyskać kwalifikacje zegarmistrza?

Zawodu zegarmistrza można uczyć się w Zasadniczych Szkołach Zawodowych, najczęściej w klasach wielozawodowych, ponieważ nieliczne szkoły oferują samodzielny kierunek. W szkole lub na kursach, które organizuje Cech Rzemiosł, kandydat na zegarmistrza uczy się teorii, praktyka odbywa się w zakładach rzemieślniczych. Niektóre zakłady rzemieślnicze prowadzą teoretyczną i praktyczną naukę zawodu. Uczeń pracując w takim zakładzie, przez trzy lata zdobywa doświadczenie, po czym przystępuje do egzaminu czeladniczego. Pracownie zegarmistrzowskie bardzo często prowadzą osoby związane rodzinnie z zawodem, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jednak zegarmistrzem może zostać każdy, kto ma predyspozycje do tego zawodu. Doświadczenie dobrze jest zdobywać w firmach dystrybucyjnych lub u producentów zegarków. Producenci często prowadzą własne serwisy, które dokonują napraw zegarków w ramach gwarancji. Doświadczony zegarmistrz dokonuje wyboru, czy nadal pracować w serwisie, czy założyć własną działalność gospodarczą.

Umiejętności i cechy dobrego zegarmistrza

Zegarmistrzem może zostać osoba posiadająca zdolności manualne, lubiąca prace wymagające precyzji. Zegarmistrz powinien być cierpliwy, skrupulatny i dokładny, musi również potrafić myśleć logicznie. Praca ta wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny mechaniki precyzyjnej, elektroniki, metalurgii a także jubilerstwa. Zegarmistrz powinien być również komunikatywny, umieć pracować z ludźmi, ponieważ prowadzenie własnej firmy czy praca w serwisie przy salonie sprzedaży tego wymaga. Aby utrzymać się na rynku, zakłady zegarmistrzowskie niezwiązane z konkretnym producentem, muszą oferować kompleksowe usługi. Przykładem może być tutaj warszawska firma rodzinna Kordalewski Andrzej Pracownia Zegarmistrzowska, która przyjmuje do naprawy wszystkie rodzaje zegarków, zarówno stare modele, jak i najnowocześniejsze, takie jak Metron, zegarki szwajcarskie, japońskie czy rosyjskie, kwarcowe, mechaniczne i automatyczne. Zakład przeprowadza gruntowne naprawy, renowacje, usuwa także niewielkie usterki. Na pewno warto zostać zegarmistrzem. Osoba posiadająca wymienione wyżej cechy, która nabędzie potrzebną w tym zawodzie wiedzę i umiejętności, zyska ceniony fach i możliwości rozwoju.

Opracowanie:
Warszawa, Jagiellońska 12 lok. 68
tel. 22 619 72 33
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz