Artykuł sponsorowany

Czy warto zostać rolnikiem?

Czy warto zostać rolnikiem?

Wielu ludzi, szczególnie młodych, zastanawia się nad opłacalnością i dochodowością różnych zawodów. Nie każdy z nich bierze pod uwagę rolnictwo, a trzeba przyznać, że z pewnością jest to ciekawa profesja. Czy jednak opłacalna? W naszym kraju pokutuje wciąż stereotyp, jakoby rolnikiem zostawało się wyłącznie „z przymusu”, mieszkając od dziecka na wsi i dziedzicząc gospodarstwo po rodzicach. Czy w XXI wieku warto być rolnikiem?

Rolnik z wyboru

Coraz więcej osób jednak świadomie wybiera tę ścieżkę kariery, uciekając od miejskiego zgiełku i pracy w korporacji. Powodów jest wiele. Niektórych kuszą liczne dopłaty oferowane przez Unię Europejską i niskie składki na KRUS oraz podatek gruntowy, innych pociąga sama wizja mieszkania na wsi i codziennego obcowania z naturą. Czy z rolnictwa da się jednak godnie żyć? Okazuje się, że tak. W tym celu spełnić trzeba jednak kilka warunków.

Czy to się opłaca?

Dochodowość gospodarstwa zależy między innymi od jego wielkości. W zasadzie rolnik posiadający mniej niż 10 ha gruntów rolnych powinien liczyć się z tym, że ciężko będzie mu się utrzymać. Ważna jest też specjalizacja – lepiej postawić na jedną, konkretną uprawę lub hodowlę niż rozmieniać się na drobne. Coraz popularniejsze są też gospodarstwa ekologiczne, które mogą otrzymać dodatkowe dofinansowanie. Pracę na roli łączyć można również z działalnością agroturystyczną, która zapewni dodatkowy dochód.

Oczywiście zawód rolnika wiąże się także z niedogodnościami. Przede wszystkim to duże inwestycje „na start” – nabyć (i ubezpieczyć!) trzeba bowiem zarówno ziemię, jak i maszyny rolnicze. Profesjonalne, wysokiej jakości maszyny, części zamienne oraz artykuły przemysłowe kupimy w firmie Mega M. Zborowski, P. Gajowy. Liczyć musimy się także z okazjonalną utratą plonów na skutek susz czy ulew. Pamiętać należy też, że zawód rolnika często wciąż wymaga nie tylko wiedzy, ale też dużych nakładów energii i ciężkiej pracy od rana do wieczora, nawet jeśli zatrudniamy kilka osób do pomocy. Gospodarstwa nieustannie trzeba bowiem doglądać. Niełatwy może być też wyjazd na urlop czy inna przerwa w działalności.

Jak zostać rolnikiem?

Po wprowadzonej w życie w 2016 roku zmianie przepisów nie wystarczy już posiadanie kawałka ziemi, aby uzyskać status rolnika. Aby móc korzystać z przywilejów i dopłat należy nie tylko kupić lub wziąć w dzierżawę kawałek gruntu rolnego, ale też wylegitymować się posiadaniem tak zwanych „kwalifikacji rolniczych”. Oznacza to posiadanie średniego, zawodowego lub wyższego wykształcenia rolniczego albo odpowiedniego połączenia innego wykształcenia i stażu pracy na roli.

Zdecydowanym oraz dysponującym odpowiednimi kwalifikacjami i budżetem pozostaje zakup lub dzierżawa ziemi, nabycie nowoczesnych maszyn rolniczych, które usprawnią pracę i przeprowadzka na wieś. Należy jednak pamiętać, że do prowadzenia gospodarstwa rolnego przede wszystkim potrzebna jest pasja. Opłacalność takiego przedsięwzięcia jest wtedy sprawą drugorzędną.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz