Materiał Partnera

Czy warto zdobyć uprawnienia ADR?

Czy warto zdobyć uprawnienia ADR?

Od pewnego czasu coraz większą popularnością wśród kierowców cieszą się kursy ADR. Szkolenie w tym zakresie pozwala zdobyć uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych. Pytanie skąd tak duże zainteresowanie tym tematem? Czy wynika ono z nagłego wzrostu ilości ładunków niebezpiecznych, czy też raczej jest spowodowane wzrostem świadomości kierowców? Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Dobre przeszkolenie

Wielu kierowców zastanawia się czy warto inwestować w kursy ADR. Faktem jest, że do przewozu towarów niebezpiecznych w ilości, która nie wymaga oznakowania ostrzegawczego, zaświadczenie o ukończeniu kursu ADR nie jest wcale potrzebne. Z drugiej strony w takich sytuacjach kierowca powinien przejść szkolenie ogólne oraz stanowiskowe, w ramach którego zapozna się z wymogami dotyczącymi bezpiecznego transportu towarów uważanych za niebezpieczne. Taki obowiązek nakłada umowa międzynarodowa ADR. Szkolenie stanowiskowe jest prowadzone przez doradcę ds. bezpieczeństwa. Po ukończeniu szkolenia wydaje on kierowcy stosowne zaświadczenie. Kara w przypadku braku posiadania szkolenia wynosi 2000 zł.

Towary niebezpieczne

Warto zdać sobie sprawę, że transport niewielkiej ilości towarów niebezpiecznych bynajmniej nie powoduje, że stwarzają one mniejsze zagrożenie czy też tracą swoje właściwości. Kierowca bezwzględnie powinien mieć świadomość tych zagrożeń. Niestety w dalszym ciągu dosyć częstą sytuacją jest przewożenie ładunków niebezpiecznych na tzw. wyłączeniach, bez znajomości zarówno klasyfikacji, jak i podstawowych informacji na temat transportu towarów niebezpiecznych. To niebezpieczeństwo odnosi się nie tylko do kierowcy, ale także do innych uczestników ruchu.

Wyłączenia ADR

Transport towarów niebezpiecznych bez kursów ADR jest możliwy, ale w określonych przepisami sytuacjach. Niemniej jednak brak obowiązku posiadania uprawnień, jakie nadają kursy ADR, nie zwalnia kierowcy z konieczności odbycia stosownego przeszkolenia. W takiej sytuacji kierowca musi przejść szkolenie ogólne oraz stanowiskowe, które przeprowadza doradca DGSA. Tego typu szkolenie jest krótsze aniżeli kurs podstawowy. Brak odbytego szkolenia może zakończyć się nałożeniem kary przez organ kontrolujący.

Inwestycja

Skoro kierowca i tak musi przejść szkolenie podstawowe i stanowiskowe, to dlaczego od razu nie zainwestować w kurs ADR? Kwota sięgająca kilkuset złotych oraz 24 godziny szkoleniowe nie są chyba ogromnym wyrzeczeniem. A dają kierowcy dużo większą wiedzę oraz uprawnienia. Wystarczy poświęcić kilka dni, aby zagwarantować sobie spokój i bezpieczeństwo towaru, pracownika oraz osób postronnych. Wiele ośrodków oferuje kursy w trybie weekendowych co nie wyłącza kierowcy zupełnie z pełnionych obowiązków.

Kursy ADR co prawda nie są obowiązkowe, niemniej jednak warto skierować kierowców w swojej firmie na tego typu szkolenie. Szczególnie jeśli firma zajmuje się transportem towarów niebezpiecznych. Korzystając z oferty Ośrodka Szkolenia KARFAST z Ostrowca Świętokrzyskiego możecie liczyć na pełen profesjonalizm oraz elastyczne terminy kursów.

Opracowanie:
Ostrowiec Świętokrzyski, Żytnia 9
tel. 503 379 990
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz