Materiał Partnera

Czy warto zdecydować się na zautomatyzowanie linii produkcyjnej?

Czy warto zdecydować się na zautomatyzowanie linii produkcyjnej?

Każdemu przedsiębiorcy, działającemu w przemyśle produkcyjnym na dużą skalę zależy na jak najlepszej jakości swoich produktów. Najlepiej, gdyby dało się połączyć szybkość z dokładnością oraz solidnością. Nie jest to bynajmniej nie do osiągnięcia. Wszystko dzięki zaawansowanemu rozwojowi technologii i automatyce przemysłowej. Dzięki niej większość czynności wykonywanych manualnie przez człowieka można zastąpić pracą robotów.

Elementy składowe systemu

Automatyka przemysłowa to tak naprawdę rozległy system, w którego skład wchodzą maszyny montażowe, transportowe, magazynowe, jak również rejestratory wraz z kamerami kontrolującymi, czujniki sprawności poszczególnych podzespołów, panele operatorskie, sterowniki PLC oraz pompy, siłowniki, zawory, silniki etc. Dzięki tym poszczególnym elementom, które łączy się ze sobą za pomocą wbudowanego oprogramowania, można uzyskać w pełni zrobotyzowaną linię produkcyjną. Właściwie ostatni czynnik, czyli prawidłowo skonfigurowane oprogramowanie, ma niebagatelne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania całości systemu. Dlatego decydując się na wprowadzenie takiego rozwiązania do swojego zakładu, warto zdać się na profesjonalistów w dziedzinie automatyki przemysłowej, na przykład firmy Centrum Projekt, która ma swoją siedzibę na terenie Wrocławia.

Projekt zrobotyzowanej produkcji

Istnieje możliwość przekształcenia zwykłego parku maszynowego w jego nowoczesną wersję opartą na automatyce przemysłowej. W tym celu specjaliści oceniają stan techniczny oraz technologiczny miejsca produkcji i dopiero na tej podstawie przystępują do tworzenia projektu odpowiadającego potrzebom klienta. To nie tylko dostarczenie do firmy odpowiednich komponentów z oprogramowaniem, ale również zapewnienie obsługi posprzedażowej, takiej jak montaż, a także uruchomienie poszczególnych podzespołów. Niektóre z firm zajmujących się produkcją automatyki przemysłowej oferują także usługi gwarancyjne oraz przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi nowego systemu. Kompleksowe i profesjonalne wdrożenie to jeden z podstawowych czynników, jakie właściciel fabryki powinien brać pod uwagę, wybierając projektanta takiego systemu.

Główne zalety automatyzacji

W zależności od tego, z jakiej perspektywy się spojrzy, może to być także wada. Jednakże główny aspekt stanowi minimalizacja czynnika ludzkiego. Związana z tym jest zdecydowanie szybsza i dokładniejsza produkcja poszczególnych wyrobów. Niejednokrotnie błąd lub nieuwaga pracownika mogą narazić zakład na ogromne straty finansowe. W przypadku dobrze oprogramowanych systemów sterowania takie ryzyko jest zminimalizowane. Ponadto wysokie koszty wdrożenia systemu zwracają się w krótkim czasie ze względu na możliwość wytwarzania większej ilości wyrobów w tym samym czasie, w jakim następowało ich manualne lub półautomatyczne generowanie. Poza tym praca na zautomatyzowanej hali w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo samych pracowników. Także korzystnie wpływa na ich zdrowie, ponieważ obciążające zadania wykonują maszyny.

Opracowanie:
Wrocław, Długosza 48
tel. 71 347 53 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz