Artykuł sponsorowany

Czy warto zdecydować się na wykonanie obróbek dekarskich z blachy miedzianej?

Czy warto zdecydować się na wykonanie obróbek dekarskich z blachy miedzianej?
Obróbki blacharskie to jedne z najważniejszych elementów montowanych na połaci dachowej, gdzie w zależności od miejsca zainstalowania, pełnią funkcję estetyczną lub techniczną. W zdecydowanej większości przypadków wykonuje się je ze stalowej blachy ocynkowanej dodatkowo powlekanej kolorystycznymi powłokami poliuretanowymi. Niektórzy klienci stawiają jednak na znacznie bardziej oryginalne podejście i wybierają miedź. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Jakie są cechy charakterystyczne obróbek z miedzi?


Na samym wstępie warto wyraźnie podkreślić, że miedź uważana jest za najszlachetniejszy dostępny materiał, z którego wykonuje się obróbki blacharskie. Metal ten charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością na wpływ warunków atmosferycznych, a biorąc pod uwagę wyjątkowe właściwości chemiczne, użytkownicy mogą mieć absolutną pewność co do tego, że na jego powierzchni nigdy nie pojawią się ogniska korozji. Cechą wyróżniającą obróbki z miedzi jest również fakt, że są one długowieczne, a ich żywotność może wynosić ponad 100-150 lat.

Miedź to metal relatywnie miękki, dlatego też do wykonania obróbek wykorzystuje się arkusze blachy o grubości od 0,6 do 0,8 milimetra. Pozwala to uniknąć ewentualnych problemów podczas montażu dotyczących m.in. zjawiska pełzania czy też falowania metalu. Oczywiście wspomnieć trzeba także o zjawiskowej estetyce. Niezwykle ciekawy złoto-pomarańczowy kolor idealnie komponuje się przede wszystkim z budynkami utrzymanymi w klasycznej koncepcji architektonicznej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy miedź ma jakieś wady?


W przypadku miedzi bardzo trudno jest mówić o wadach rozumianych w całym znaczeniu tego słowa. Inwestorzy powinni jednak wiedzieć o tym, że mają do czynienia z metalem, który wraz z upływem czasu ulega procesowi pasywacji. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Nie mniej, nie więcej niż to, że po około 60-70 lat obróbki zaczną stopniowo zmieniać swój kolor. Najpierw stanie się on wyraźnie ciemniejszy, a następnie zacznie przybierać odcień zielonkawy. Efekt wspominanej już pasywacji można zaobserwować w wielu miejscach, a w szczególności na starych obiektach sakralnych.

Jak podkreślają dekarze z firmy Dach-Bud, jest to zjawisko całkowicie naturalne i w żadnym przypadku nie należy postrzegać go w kategoriach niszczenia materiału. Z miedzi wykonuje się dokładnie takie same obróbki jak w przypadku innych metali. Mowa tutaj oczywiście o pasach nadrynnowych oraz okapowych, wiatrownicach górnych i dolnych, rynnach koszowych, a także o obróbce deski czołowej. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż za całość przyjdzie nam zapłacić kilkanaście razy więcej niż za rozwiązania standardowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz