Materiał Partnera

Czy warto się uczyć języków, będąc seniorem?

Czy warto się uczyć języków, będąc seniorem?

Od zawsze powtarzany jest mit, dotyczący łatwości nauki języków obcych w bardzo młodym wieku. Mimo wszystko ukończone lata nie mają wpływu na skuteczność, a przede wszystkim możliwość przyswajania nowej wiedzy. Klucz do sukcesu stanowi dopasowanie odpowiednich technik zapamiętywania oraz skupienie się na innych aspektach nauki podczas zajęć dla seniorów niż na kursach dla młodszych uczestników.

Nauka języka a pamięć

Współczesne badania neurologiczne obalają przekonanie, że mózg starszej osoby gorzej przyswaja wiedzę. Nie musi tak być pod warunkiem, że pamięć będzie regularnie ćwiczona. Łamigłówki logiczne, zapamiętywanie na przykład listy zakupów to skuteczny trening dla umysłu, który pobudza go do intensywnej i sprawnej pracy. Problemy z pamięcią nie muszą stanowić przeszkody w nauce języka obcego. Po prostu partie przyswajanego materiału powinny być mniejsze i częściej powtarzane. Aczkolwiek nie koniecznie będzie to regułą. Najlepiej więc zapisać się na kurs języka dla seniorów, podczas którego metody przekazywania wiedzy są sprofilowane pod kątem wieku uczestników.Komunikacja ze światem

Emigracja w strefie Unii Europejskiej to częste zjawisko, które umożliwiają otwarte granice poszczególnych państw. Wielu seniorów posiada swoją najbliższą rodzinę w innym kraju. To tam wychowują się ich wnuki, dla których tamtejszy język jest językiem ojczystym. Starsze osoby chcą iść z duchem czasu i mieć możliwość swobodnej rozmowy z nimi, dlatego też decydują się na naukę w tym wieku. Znając zagraniczne zwroty, o wiele łatwiej jest się także poruszać w dziedzinie technologicznych nowinek. Mniejszym wyzwaniem staje się również obsługa komputera lub smartfona. Emerytura to z kolei czas, w którym ludzie mogą spełnić swoje marzenia o zagranicznych wycieczkach oraz zwiedzaniu świata. Podstawowe słówka, a także umiejętność językowe w sytuacji komunikacyjnej na lotnisku, dworcu lub w sklepie znacznie ułatwią takie podróże.

Pokonywanie słabości

Najczęstszym problemem w nauce języków obcych u seniorów jest brak wiary w swoje możliwości. Zapisanie się do dobrej szkoły językowej, takiej jak Language Pro-expert w Czechowicach-Dziedzicach pomoże w skutecznym przezwyciężeniu tej bariery. Ponadto to dobry trening nie tylko dla umysłu, ale również samodyscypliny oraz motywacji. Aktywne uczestnictwo w zajęciach pozwala, chociaż na jakiś czas zapomnieć o dolegliwościach fizycznych. Starsi ludzie bardziej skupiają się na nich, siedząc zamknięci w czterech ścianach swojego domu. Zajęcie myśli przyswajaniem nowej wiedzy z pewnością okaże się pomocne w tym aspekcie. To także okazja do nawiązania nowych, interesujących znajomości z osobami w podobnym wieku.

Opracowanie:
Czechowice-Dziedzice, Legionów 83
tel. 513 472 595
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz