Materiał Partnera

Czy warto postawić na niepubliczne przedszkole?

Czy warto postawić na niepubliczne przedszkole?

Nawet nie zdążymy się obejrzeć, a nasze dziecko będzie na tyle duże, by móc zapisać je do przedszkola. Jeśli się na to zdecydujemy, momentalnie powstanie kolejny dylemat - na które z nich warto postawić: publiczne, czy niepubliczne? Ostatnio jednak to właśnie te drugie zaczęły odgrywać coraz większą rolę. Dlaczego więc warto postawić na przedszkole niepubliczne? Czym się ono różni od państwowego oraz jakimi korzyściami się wyróżnia?

Przedszkole publiczne a niepubliczne

Wybór przedszkola nie jest wcale taką błahą sprawą - to właśnie tutaj przez kilka kolejnych lat nasze dziecko będzie dorastać, uczyć się ciekawych rzeczy i poznawać nowe osoby. Warto więc dokładnie zastanowić się, na które warto postawić, by maluch czuł się w nim bezpiecznie i nie musiał być pozostawiany pod przymusem. Wielu rodziców decyduje się więc na przedszkola niepubliczne - dlaczego? Przede wszystkim, w tego typu przedszkolach, grupy dzieci są mniejsze niż w publicznych placówkach. Dzięki temu, każdemu dziecku, nauczycielki poświęcają więcej uwagi. Warto oczywiście wspomnieć, że za przedszkole niepubliczne trzeba płacić, i to niemało pieniędzy. W ramach tej opłaty jednak, rodzice mogą liczyć na znacznie lepsze, niż to bywa w placówkach państwowych, warunki, w których przebywają dzieci, posiłki, czy zabawy i edukację. Ponadto, jak można zobaczyć na przykładzie przedszkola „Samodzielny Maluch”, placówki prywatne bardzo często zatrudniają jedynie nauczycieli z dyplomem studiów magisterskich z pedagogiki przedszkolnej.

Jakie korzyści może przynieść przedszkole niepubliczne?

Szukając prywatnego przedszkola dla swojej pociechy, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na zasady obowiązujące w danej placówce. Coraz częściej zetknąć się można z wprowadzaną metodą Marii Montessori, która w dużej mierze opiera się na rozwoju dziecka w swoim własnym, nienarzuconym przez nikogo tempie, przy delikatnym wsparciu, ale nie wyręczaniu. Przedszkola stosujące zasadę Montessori często tworzą grupy dzieci o zróżnicowanym wieku, dzięki czemu mogą same się od siebie uczyć różnych rzeczy, a także rozwijać takie cechy jak samodzielność. Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe zajęcia oferowane przez przedszkola. Coraz częściej składa się na nie cała lista: począwszy od zajęć artystycznych, tj. nauka gry na instrumencie, balet, po zajęcia sportowe, tj. zajęcia ze sztuk walki, czy nauka pływania. Jeśli natomiast zależy nam, by nasze dziecko rozwijało się szczególnie w jednej dziedzinie, istnieje także możliwość przedszkola profilowanego, np. przedszkola językowego, czy sportowego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz