Materiał Partnera

Czy warto posłać dziecko do żłobka?

Czy warto posłać dziecko do żłobka?

Rodzice nie zawsze są zachwyceni pomysłem wysłania dziecka do żłobka. Zdarza się jednak, że zmuszają ich do tego obowiązki zawodowe. Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy maluchem nie mogą zająć się dziadkowie. Jednak żłobek jest miejscem, w którym dziecko może rozwijać swoje umiejętności i uczyć się samodzielności. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na żłobek?

Zdobywanie nowych umiejętności

Do żłobka najczęściej oddawane są maluchy, które właśnie skończyły pierwszy rok życia. Nie wszystkie z nich mają te same umiejętności – wynika to z indywidulanego tempa rozwoju każdego dziecka.

Kiedy jednak znajdują się w grupie, szybko uczą się od siebie nowych rzeczy. Bywa, że rodzice są zdumieni, że ich malec tak szybko nauczył się korzystać z nocnika czy pić z kubeczka. Nauka ta przebiega naturalnie, jest w dużej mierze oparta na naśladowaniu. Jednak nie do przecenienia jest rola opiekunów i wychowawców żłobka. To oni w odpowiedni sposób mobilizują najmłodszych do pokonywania przeszkód oraz uczenia się mycia rąk, toalety osobistej lub ubierania się.

Wszechstronny rozwój

Oprócz zdobywania przydatnych umiejętności maluch jest w żłobku stymulowany do rozwoju.

„Najmłodsze dzieci potrzebują różnych impulsu do tego, aby móc harmonijnie się rozwijać.
W żłobkach znajdują się zabawki, interaktywne elementy edukacyjne, artykuły wspomagające kształtowanie zdolności manualnych. Dlatego warto, aby dziecko mogło razem z rówieśnikami odkrywać przy ich pomocy świat” – mówi pracownik żłobka „Oliwkowy Raj” w Pruszkowie.

Maluchy uczęszczające do żłobka uczestniczą także w różnego rodzaju zajęciach. Poznają kolory, instrumenty muzyczne, a niekiedy uczą się pierwszych słów w języku obcym. To doskonały fundament do sukcesów w dalszych etapach edukacji.

Samodzielność i umiejętności społeczne

Gdy w pobliżu nie ma rodziców, młody człowiek stara się sam wykonywać wszystkie czynności, w których do tej pory oni mu pomagali. Oczywiście odbywa się to pod troskliwym okiem żłobkowych opiekunów. Samodzielność to cecha, która na pewno przyda się dziecku w przedszkolu i szkole.

Ponadto w grupie osób maluch zawiera pierwsze znajomości i przyjaźnie. Uczy się okazywać emocje – aprobatę, zniechęcenie, radość czy rozczarowanie. Poznaje także pierwsze zasady kultury osobistej. Uczestnicząc w grach i zabawach, dowiaduje się, że nie zawsze można wygrywać. Otrzymuje pierwsze lekcje radzenia sobie z porażkami. Małe dziecko w żłobku uczy się także pomagania, bezinteresowności i uprzejmości w stosunku do innych ludzi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz