Materiał Partnera

Czy warto montować w samochodzie spojler?

Czy warto montować w samochodzie spojler?

Kojarzony przede wszystkim z autami sportowymi spojler samochodu nie jest jedynie elementem dekoracyjnym. Pełni on również funkcję użytkową, o czym kierowcy często zapominają i nie doceniają roli, jaką odgrywa on podczas jazdy. Montowana na nadwoziu zmniejsza opór powietrza, a to pozytywnie wpływa na jego przyczepność. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom tego elementu pojazdu.

Lepsza aerodynamika samochodu

To główne zadanie spoilerów montowanych zarówno z przodu, jak i z tyłu nadwozia. Jego ukształtowania sprawia, że podczas jazdy powietrze dociska właściwą część pojazdu do asfaltu. To skutkuje lepszą przyczepnością oraz stabilnością przy wyższych prędkościach. Obecność spojlera ma również znaczenie podczas jazdy na zakrętach i dlatego też montowanie tego elementu w samochodach o małej mocy i ograniczonych możliwościach jezdnych nie jest zalecane.

Spoiler nie jest też domeną wyłącznie sportowych samochodów. Spotkamy się z nim w wielu różnych modelach. Te nowsze często są fabrycznie wyposażone w spojler sterowany przyciskiem lub rozkładany automatycznie po osiągnięciu odpowiedniej prędkości. Możemy też samodzielnie zamontować spojler – czy też za pośrednictwem warsztatu samochodowego – ważne jednak, by nie stanowił on zbędnego elementu. Jeśli się na to zdecydujemy, warto odwiedzić hurtownię części samochodowych taką jak HCU Transport. W takim miejscu znajdziemy szeroki wybór elementów karoserii, a znalezienie pasującego do naszego pojazdu nie będzie problemem.

Walory estetyczne pojazdu

Montaż spojlera to najczęściej spotykana modyfikacja samochodu, na jaką decydują się miłośnicy motoryzacji i szybkiej jazdy. Znajduje zastosowanie nawet w fabrycznie nowych samochodach i to niekoniecznie sportowych – właśnie ze względu na wspomnianą już użyteczność podczas jazdy.

Nadal jednak pozostaje elementem, którego zadaniem jest podniesienie walorów estetycznych pojazdu. Efektowne spojlery wraz z szerokimi zderzakami były początkowo modne w Japonii i Stanach Zjednoczonych obecnie jednak są powszechnie spotykane w Europie. Jeszcze do niedawna był częścią prac w ramach tak zwanego  tuningu samochodów, czyli samodzielnych przeróbek, które mają spersonalizować samochód pod względem jego funkcji oraz wyglądu. Spojler rzeczywiście pozwala nadać pojazdowi sportowy charakter, musimy jednak pamiętać, że zbyt duży może ograniczać widoczność przez tylną szybę. Odwiedzając sklep z częściami samochodowymi w poszukiwaniu odpowiedniego elementu, pamiętajmy, by kierować się nie tylko upodobaniami, ale również funkcjonalnością rozwiązania. Każdy pojazd powinien bowiem przede wszystkim umożliwić bezpieczną i komfortową jazdę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz