Artykuł sponsorowany

Czy warto kupować prefabrykowaną więźbę dachową?

Czy warto kupować prefabrykowaną więźbę dachową?

Rozwój technologii budowlanej pozwala na coraz szybsze wykonywanie poszczególnych robót przy wznoszeniu budynków. Obecnie stworzenie więźby dachowej nie wymaga już angażowania ekipy cieśli, którzy zajmą się konstrukcją od podstaw. Znacznie szybsze i oszczędniejsze rozwiązanie stanowi wykorzystanie już gotowych komponentów w postaci wiązarów połączonych płytkami kolczastymi.

Charakterystyka gotowej więźby

Projekt budynku uwzględniający spadzisty dach wymaga po ukończeniu ścian postawienia więźby. Inwestor w takim przypadku może skorzystać już z gotowych komponentów, czyli wiązarów kratownicowych. Składają się z dolnego pasa oraz dwóch górnych. Łączy się je ze sobą jeden obok drugiego za pomocą płytek kolczastych. To zdecydowanie szybsza metoda, aniżeli wykonywanie więźby od podstaw przez cieśli. Takie elementy można zakupić między innymi w hurtowni budowlanej Drewex zlokalizowanej w miejscowości Podłęże. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej rodzime drewno konstrukcyjne, takie jak: świerk, sosna, jodła lub modrzew. Tego typu produkty są tworzone z wysoką precyzją za pomocą maszyn numerycznych – CNC.

Oszczędność czasu i kosztów

Przede wszystkim montaż więźby dachowej z gotowych komponentów może zająć maksymalnie dwa dni, co przekłada się na szybkość ukończenia inwestycji i nie powoduje niepotrzebnego zastoju na placu budowy pod względem innych robót. To z kolei przekłada się na koszty związane z zatrudnieniem fachowców. Ponadto oszczędności przynosi także fakt, że dolne pasy gotowych więźb dachowych mogą stanowić jednocześnie strop niższej kondygnacji, co eliminuje potrzebę tworzenia go z żelbetonu. Ponadto w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji tego rodzaju, prefabrykaty pozwalają na zaoszczędzenie około 30% drewna, co jest istotne z ekologicznego punktu widzenia.

Zastosowanie gotowych komponentów więźby

Ogromny atut takiego rozwiązania stanowi jego wszechstronności. Tak naprawdę prefabrykaty mogą być z powodzeniem zastosowane w każdym rodzaju poddasza, zarówno tego, które ma zostać zaadaptowane jako mieszkalne, jak i nieużytkowego. W pierwszym przypadku dodatkowym udogodnieniem jest brak słupów konstrukcyjnych, utrudniających funkcjonalną aranżację pomieszczeń. Ponadto idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy w budynku o dachu płaskim ma powstać nadbudowa. Gotowe więźby są zdecydowanie lżejsze od tych tradycyjnych, a więc nie istnieje ryzyko nadmiernego obciążenia już istniejącego stropu. Warto także wspomnieć, że wilgotność tarcicy wykorzystywanej do ich produkcji wynosi mniej niż osiemnaście procent, a więc współgra z ociepleniem wykonanym z wełny mineralnej, która nie ulegnie zawilgoceniu. Ponadto termiczne suszenie pozwala podnieść odporność konstrukcji na rozwój grzybów, pleśni oraz insektów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz