Czy warto kupić samochód poleasingowy?

Czy warto kupić samochód poleasingowy?

Samochody poleasingowe to najczęściej 3-4 letnie auta o przebiegu rzędu 150-200 tysięcy kilometrów. Kuszą nie tylko atrakcyjną ceną, wyraźnie niższą niż w salonach lub u prywatnych sprzedawców, ale i rozbudowaną ofertą. Jednak jak każde używane samochody mają także swoje wady. Czy warto kupić samochód po firmie? Dowiedz się o tym z naszego artykułu.

Co to jest leasing auta?

Leasing auta polega na udostępnieniu samochodu w zamian za płacone regularnie tzw. raty leasingowe. W odróżnieniu od kredytu leasing zapewnia lepsze warunki spłaty i nie naraża przedsiębiorstwa na bankructwo. Dzięki wzięciu auta w leasing właściciel może wypożyczyć auto na ustalonych warunkach, regularnie opłacając raty i nie obniżając swojej zdolności kredytowej.

Maksymalny okres wypożyczenia samochodu wynosi od 5 do 7 lat, jednak większość aut zwracanych jest dużo wcześniej. Po zakończeniu umowy możliwy jest wykup samochodu, ale na takie rozwiązanie decydują się głównie prezesi dużych korporacji.

Dla kogo są auta poleasingowe?

Do licytacji na aukcjach samochodów po leasingu dopuszczane są jedynie podmioty gospodarcze, które prowadzą działalność związaną ze sprzedażą samochodów. Auta poleasingowe są więc najatrakcyjniejsze dla małych firm, które chcą kupić tani, używany samochód i skorzystać z możliwości odliczenia podatku VAT.

Ze względu na sposób sprzedaży takich aut prywatny użytkownik ma niewielkie szanse na ich zakup. Jeśli jednak nasi znajomi pracują w firmie leasingowej i możemy wziąć udział w wewnętrznym przetargu, warto się na to zdecydować.

Czym się kierować, kupując auto poleasingowe?

Stan techniczny

Decydując się na zakup samochodu używanego po firmie, najważniejsze jest, by dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Auta poleasingowe często mają niewidoczne wady i nawet sprzedający może nie być świadomy eksploatacji niektórych ich elementów. Na oglądanie takiego samochodu warto wybrać się z doświadczonym mechanikiem, który pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

Firma, dla której auto było wzięte w leasing

Firma, dla której auto było wzięte w leasing, dużo nam powie o sposobie użytkowania auta i miejscu, w którym było ono serwisowane. Jeśli działa ona w sektorze budowlanym, możemy się spodziewać, że samochód był wykorzystywany w trudnych warunkach. Z kolei pracownicy przedsiębiorstwa zajmującego się handlem mogli traktować je lżej, ale taki samochód na pewno będzie miał większy przebieg.

Przebieg

Przebieg aut z leasingu zwykle jest większy niż prywatnych samochodów używanych. W tym przypadku możesz mieć jednak pewność, że nie został zaniżony. Decydując się na zakup takiego pojazdu, zapytaj o liczbę kilometrów na liczniku – czasem warto zdecydować się na gorszy model z małym przebiegiem niż lepszy, który przejechał już tysiące kilometrów. Sprawdź również, z jakiego źródła pochodzi samochód. Auta pokontraktowe zwykle mają większy przebieg niż samochody powindykacyjne.

Czy warto kupić auto po firmie?

To zależy od wielu czynników. Do zalet samochodów poleasingowych można z pewnością zaliczyć fakt, że są one znacznie tańsze niż auta prosto z salonu. Ich plusem jest również możliwość poznania historii serwisowania i pełnego przebiegu pojazdu. Większość firm zajmujących się długoterminowym udostępnianiem samochodów bardzo restrykcyjnie podchodzi do procedur dokumentowania eksploatacji pojazdów. Jeśli zdecydujesz się na samochód kupiony w salonie, który prowadzi sprzedaż aut poleasingowych, możesz otrzymać także półroczną gwarancję.

Oczywiście pojazdy poleasingowe mają też swoje minusy. Jest to z pewnością duży przebieg i sposób ich użytkowania – w końcu o firmowy samochód nie dba się tak, jak o własny. Większość pojazdów jest także ubogo wyposażonych. Do firm trafiają raczej przeciętne modele, a te o wyższym standardzie zwykle są wykupowane. Przy zakupie takiego samochodu masz również ograniczony wybór, jeśli chodzi o markę i typ nadwozia.

Z pewnością decydując się na zakup auta z leasingu, trzeba do tego podejść bardzo ostrożnie. Jeśli wszystko dokładnie sprawdzimy, możemy natrafić na samochody osobowe poleasingowe, które uda nam się kupić w bardzo okazjonalnej cenie.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz