Czy warto kupić odzież termoaktywną?

Czy warto kupić odzież termoaktywną?

Jeśli jesteś aktywny sportowo, doskonale wiesz, że bardzo ważne jest właściwe przygotowanie do treningu. Niezależnie od tego, czy trenujesz zawodowo, czy uprawiasz sport rekreacyjnie, odzież termoaktywna z pewnością powinna znaleźć się w twojej szafie. Warto po nią sięgać szczególnie w sezonie zimowym i letnim, gdy temperatury znacząco wpływają na nasz organizm.

Co to jest odzież termoaktywna?

Jest to specjalna odzież produkowana z dzianin syntetycznych, która posiada właściwości odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry. Dzięki temu zapewnia ona izolację termiczną i komfort cieplny i nadaje się na każde warunki pogodowe. Składa się ona z dwóch warstw. Pierwsza z nich odprowadza wilgoć ze skóry, sprawiając, że jest ona sucha nawet po długotrwałym wysiłku fizycznym. Z kolei druga reguluje temperaturę ciała, chroniąc skórę przed utratą ciepła i przenikaniem chłodnego powietrza. Dzięki temu bez względu na warunki pogodowe odzież termoaktywna utrzymuje optymalną temperaturę naszego ciała.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów odzieży termoaktywnej. W zależności od grubości różnią się one właściwościami. Cienka nie zapewnia komfortu cieplnego, ale najlepiej odprowadza wilgoć. Ponadto świetnie chroni przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV. Jest ona polecana dla osób, które trenują intensywnie. Bielizna termoaktywna średniej grubości zapewnia umiarkowany komfort cieplny i średnio odprowadza wilgoć. Jest ona przeznaczona dla osób trenujących rekreacyjnie w chłodniejsze dni i fanów turystyki górskiej. Szyje się z niej również specjalistyczne wysokogórskie piżamy. Z kolei gruba bielizna świetnie sprawdzi się podczas wysiłku w chłodne dni - jazdy na nartach czy snowboardzie.


Jak działa bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna tak dobrze odprowadza wilgoć dzięki rozwiniętej powierzchni zewnętrznej. Na jej właściwości ma również wpływ struktura materiału i to, że idealnie przywiera on do skóry, dzięki czemu wchłania wilgoć szybciej, niż jest ona odparowywana. Co z kolei sprawia, że nasza skóra pozostaje sucha nawet po długim treningu. Przy skórze utrzymywana jest również cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, dzięki czemu mamy wrażenie komfortu cieplnego. Siłą napędową tego procesu jest różnica temperatury między ludzkim ciałem a otoczeniem.

Ile zapłacisz za komplet bielizny?

Cena bielizny termoaktywnej w sklepie sportowym zależy w głównej mierze od marki i technologii, które zostały wykorzystane przy jej produkcji. Bielizna termoaktywna damska będzie kosztować od 20 do nawet 160 zł. Najtaniej zapłacisz za koszulki, drożej będzie kosztować komplet spodnie i bluza. Z kolei bielizna termoaktywna męska to wydatek od 30 do nawet 500 zł. Kupując odzież tego typu, pamiętaj jednak, że jest to wybór na lata, dlatego warto zainwestować w ubranie dobrej jakości.

Czy warto zdecydować się na zakup odzieży termoaktywnej?

Odzież termoaktywna już dawno nie jest zarezerwowana tylko dla zawodowych sportowców, dlatego, jeśli uprawiasz sport rekreacyjnie, to również będzie idealny wybór. Czy warto się na nią zdecydować? Z pewnością! Na jej korzyść wpływa przede wszystkim fakt, że skóra nawet po długim wysiłku pozostaje sucha. Dzięki zastosowaniu srebrnej nici (lub tkaniny polipropylenowej), która ma właściwości bakteriobójcze, nie jest wyczuwalny również przykry zapach potu.

Kolejną zaletą odzieży tego typu jest jej elastyczność. Dzięki temu jest ona bardziej komfortowa, dopasowuje się do ciała i zapobiega uciskowi. Jeśli wybierzesz bieliznę bezszwową, nie będziesz miał również problemu z bolesnymi otarciami.

Uwielbiasz wysiłek na świeżym powietrzu? Odzież specjalistyczna to coś dla ciebie! Ciepła bielizna termoaktywna świetnie sprawdzi się podczas jazdy na nartach czy snowboardzie. Dzięki niej dłużej będzie ci ciepło i nie będziesz musiał martwić się podczas zimowych przyjemności. Z kolei ta przeznaczona na lato skutecznie ochroni cię przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz