Materiał Partnera

Czy warto kupić kawiarkę?

Czy warto kupić kawiarkę?
Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Czarna, biała, słodka, sypana, czy rozpuszczalna… Preferencje są różne. Ważne żeby smakowała i stawiała na nogi. Aby zrobić idealną kawę, wcale nie jest potrzebny wysokiej klasy ekspres, za przynajmniej kilkaset złotych. Wszystko dzięki pewnemu Włochowi. Nazywał się Alfonso Bialetti i to on właśnie wymyślił kawiarki.

Krótko o historii

Alfonso Bialetti był Włochem. Wynalazł kawiarkę w roku 1933. Niemalże cała była wykonana z aluminium. Niemalże, ponieważ uchwyt był drewniany. Niestety produkt nie sprzedawał się tak dobrze, jak Alfonso by sobie tego życzył. W tym samym czasie sprzedawał również inne przybory kuchenne, z aluminium, które produkował. Okres ll wojny światowej okazał się jeszcze trudniejszym czasem dla firmy rodziny Bialetti, ze względu na trudności z dostępnością aluminium oraz kawy na rynku. Dopiero w roku 1946, syn Alfonso- Renato, po wprowadzeniu drobnych, acz znaczących zmian w projekcie i rozpoczęciu agresywnej polityki marketingowej, zwiększył sprzedaż i osiągnął komercyjny sukces. Firma istnieje do dzisiaj i jest jednym z czołowych producentów akcesoriów kuchennych. Produkty tej firmy można znaleźć w sklepie topkuchnia24.pl.

Budowa i sposób działania

Kawiarki składają się trzech głównych elementów, tj. dolnego zbiornika na wodę, pojemnika na kawę, z sitkiem i górnego zbiornika na ekstrakt. Istotnym elementem jest również zawór bezpieczeństwa, który chroni dolną część moki, przed rozsadzeniem. Zawór zapewnia odpowiedni poziom ciśnienia w pojemniku na wodę, gdyby sitko nie przepuszczało wody do pojemnika górnego. Sposób użycia, podobnie jak budowa kafetierki, jest bardzo prosty. Do dolnego zbiornika kawiarki trzeba wlać wodę, a do środkowego należy wsypać kawę (oczywiście zmieloną). Tak przygotowany czajniczek należy postawić na kuchence (gazowej, czy indukcyjnej). Po krótkim czasie, gdy woda z dolnego zbiornika będzie już znajdować się w górnej części urządzenia. Wtedy kawa jest gotowa do picia.

Rodzaje kawiarki i ich różnice

Jakość kafetierki zależy od sposobu wykonania, spasowania elementów i kraju produkcji. Istotnym elementem, na który powinno się zwracać uwagę, przy wyborze makinetki, jest jej pojemność. Kawiarki możemy podzielić także (albo przede wszystkim) ze względu na materiał, z którego są wykonane. Wyróżniamy kawiarki aluminiowe, stalowe i ceramiczne. Przy różnego rodzaju materiałach, z których są wykonane kafetierki, kawa może delikatnie inaczej smakować. Wszystkie używane elementy muszą przejść szereg badań, potwierdzających ich nieszkodliwość dla zdrowia.

Opracowanie:
Częstochowa, Kosmowskiej 3 lok. 44
tel. 501 558 518
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz