Czy warto kupić działkę nad jeziorem?

Czy warto kupić działkę nad jeziorem?

Od zawsze marzyłeś o własnym domu nad jeziorem? A może masz w planach założenie własnego hotelu lub pensjonatu w pięknej lokalizacji? Wybór działki, bez względu na to, gdzie ona się znajduje, zawsze jest poważną decyzją. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy warto zdecydować się na kupno działki nad jeziorem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

Zalety działki nad jeziorem

Działka nad jeziorem to przede wszystkim niesamowite walory przyrodnicze. Latem możemy przygotowywać śniadanie, pracować czy odpoczywać na tarasie, jednocześnie podziwiając spokojną taflę wody czy słuchając szumu ptaków. 

Bliskość wody i lasów daje również możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Długie spacery, kąpiele, pływanie łódką czy wędkowanie - mieszkanie w bloku lub gęsto zabudowanej wsi nie da nam takiej możliwości.

Przewagą działki nad jeziorem nad innymi nieruchomościami jest właśnie jej lokalizacja. Dla osób, które cenią sobie spokój i możliwość codziennego obcowania z naturą, jest to wymarzone miejsce na zbudowanie własnego domu. Z kolei jeśli myślimy o własnym hotelu czy agroturystyce, lokalizacja nad jeziorem z pewnością przyciągnie turystów do naszego biznesu.

Gdzie szukać działki nad jeziorem? Dużą popularnością cieszą się tereny w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego na Mazowszu, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego na Lubelszczyźnie, Kaszuby na Pomorzu oraz oczywiście Warmia i Mazury.

Działka nad jeziorem jako inwestycja na przyszłość

działka nad jeziorem

Działka nad jeziorem może być również świetną inwestycją, alternatywą dla zakupu akcji czy obligacji rynkowych. Można ją bowiem wynająć letnikom, którzy będą chcieli spędzić na niej swój urlop z dala od miasta lub wybudować na jej terenie hotel czy pensjonat. Możemy zdecydować się także na stworzenie kempingu lub pola namiotowego.

Tryb życia, jaki obecnie prowadzimy w dużych miastach, zmusza nas do refleksji nad lokalizacją własnego mieszkania czy miejsca, w którym spędzimy urlop i odetniemy się od zgiełku dużej aglomeracji. Z biegiem lat coraz więcej osób docenia spokój, który może odnaleźć właśnie na wsi, nad jeziorem. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem działki pod inwestycję, lokalizacja nad jeziorem to świetny pomysł.

Warto wybrać takie miejsce, które będzie miało dostęp do własnej linii brzegowej. Dzięki temu goście będą mogli korzystać z prywatnej plaży i pomostu czy wypożyczyć łódkę i wypłynąć nią na jezioro spod samych drzwi twojego pensjonatu! Pamiętaj jednak, że w przypadku konkretnych wymagań co do takiej działki, szukanie na własną rękę może być trudne. Dlatego warto skorzystać z biura nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę, kupując działkę nad jeziorem?

Jeśli zdecydujesz się na działkę w pierwszej linii brzegowej, koniecznie sprawdź, czy teren ma skłonności do zalewania. Może się bowiem okazać, że duże opady deszczu spowodują, że twój domek będzie cały czas podtapiany. Niektóre nieruchomości mają stworzoną tzw. mapę ryzyka powodziowego. W tym celu warto udać się do urzędu gminy, gdzie dowiesz się niezbędnych informacji.

Zwróć też uwagę, czy działka nie znajduje się na terenie chronionym lub przynależącym do parku narodowego. Jeśli stoi na niej budynek postawiony niezgodnie z prawem - prawdopodobnie będziesz musiał go rozebrać we własnym zakresie. W takim przypadku możesz mieć też problem z późniejszym pełnym zagospodarowaniem terenu.

Decydując się na działkę nad jeziorem, zwłaszcza mającą charakter rekreacyjny, należy upewnić się, że w okolicy nie jest prowadzona działalność gospodarcza, która mogłaby być uciążliwa ze względu na hałas lub nieprzyjemny zapach.

Warto pamiętać, że niekiedy agencje nieruchomości mogą nie poinformować klienta o tym, że działka oddalona od siedlisk, chociaż jest sporo tańsza od gruntu na terenie zurbanizowanym, wymaga doprowadzenia mediów co wiąże się z dużymi dodatkowymi kosztami.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Nasze biuro zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży, zakupie i wynajmie domów, mieszkań oraz działek....
Głównym przedmiotem działalności naszej firmy jest obrót nieruchomości. W naszej ofercie można...